تبلیغات
مجربات طب سنتی - نارمشك

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - نارمشك

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
نارمشك
به فارسى و در كتب طب سنتى آن را«نارمشك»نام‌اند.به فرانسوى‌ auseM و nalyeC ed ref ed sioB و به انگلیسى‌ eert doow norI و به هندى«ناگ‌كزاز»گفته‌مى‌شود.گیاهى است از خانوادهء earefittuG ،نام علمى آن‌ .L aerref auseM مى‌باشد.


مشخصات

گیاهى است بصورت درخت كوچك در ابعاد درخت انار و معمولا قسمتى ازاین درخت كه دارو مى‌باشد و در طب سنتى مستعمل است،گلها و غنچه‌هاى بازنشدهءآن است كه در ابعاد یك نخود به رنگ سرخ مایل به زردى و معطر و خوشبو مى‌باشدو به همین دلیل آن را نارمشك كه همان مشك‌انار است نامیده‌اند.این درخت داراى‌چوب بسیار سخت و در عین‌حال خوشبو است كه چون خوب صیقل مى‌شود درنجارى زینتى كاربرد دارد.بوى غنچه و چوب این درخت شبیه بوى انیس است.

این درخت بومى شبه‌قارهء هند است و تا شبه‌جزیرهء مالایا انتشار دارد و در جاوه‌كاشته مى‌شود.از نظر وجود این درخت در ایران شلیمر وجود آن را در خراسان ذكركرده و در مخزن الادویه نیز آمده است كه در خراسان مى‌روید،ولى تابه‌حال گزارشى‌از گیاه‌شناسان در این مورد در دست نمى‌باشد.تركیبات شیمیایى‌

از نظر تركیبات شیمیایى در گلها و غنچه‌هاى درخت اسانس روغنى فرّار و دومادهء تلخ یافت مى‌شود.در بررسى دیگرى آمده است كه در آن در حدود  ١  درصدمادهء عامل تلخ به نام مزوئول‌ ١ وجود دارد [P.M.I.G] .در گزارش علمى دیگرى‌آمده است كه اسید رزینى كه در روغن دانهء آن وجود دارد،داراى اثر سمى محدودى‌روى قلب است.

خواص-كاربرد

در برمه از گلهاى آن به عنوان قابض و از برگهاى آن براى معالجهء گزش ماراستفاده مى‌شود[راجر].در شبه‌جزیرهء مالایا از گلهاى خشك آن به عنوان دارواستفاده مى‌شود و معمولا براى تقویت مادران پس از تولد نوزاد تجویز مى‌شود كه‌بخورند[ریدلى و بركیل‌].در اندونزى از غنچه‌هاى بازنشدهء درخت و از گلهاى آن واز اتامینهاى معطر گل(آلات نر گل)و یا از گلهاى محتوى آلات نر له‌شدهء گل از همه‌آنها داروهاى مختلفى و همچنین مواد و تركیبات آرایشى‌[بورسما و فایدهین‌]ومرهم و روغنهاى مالیدنى‌[وان استى‌نیس-كروزمان‌]درست مى‌كنند.از مغز هستهءله‌شدهء میوهء درخت در استعمال خارجى به صورت ضماد براى التیام زخم استفاده‌مى‌كنند[بركیل‌].و همچنین این ضماد براى التیام و فروكش كردن تاول به كار مى‌رود[هین و كلوپن‌برگ-ورستیغ‌].

از روغن دانه‌هاى آن روى موضعهاى ناراحت پوست و تحریك‌شده و تاولى‌مى‌مالند و ضمنا از این روغن در موارد روماتیسم نیز روى اعضاى دردناك مالیده‌مى‌شود[وان‌استى‌نیس-كروزمان‌].در هند از گلهاى آن به عنوان قابض و براى‌تقویت معده و تسكین سرفه‌هاى توأم با ناراحتى و خشونت سینه استفاده مى‌شود.

له‌شدهء گلها را با كره و كمى شكر مخلوط كرده و خمیرى درست مى‌كنند و در مواردبواسیر خونى مى‌مالند.از غنچه‌هاى بازنشده براى قطع اسهال خونى خورده مى‌شود.

پوست درخت قابض و معطر است و آن را مخلوط با زنجبیل به عنوان معرق تجویزمى‌كنند.از برگهاى درخت و له‌شدهء برگ و گل در موارد گزش مار و عقرب استفاده‌مى‌شود.
از نظر طبیعت نارمشك طبق نظر حكماى طب سنتى كمى گرم و خشك است و ازنظر خواص معتقدند كه خوردن غنچه‌هاى بازنشده و گلهاى آن براى مالیخولیا ووسواس و تقویت كبد و معده و روده‌ها در اشخاص سردمزاج مفید است.

از ضماد له‌شدهء گلها براى خشك كردن و التیام زخمها و جراحتها استفاده مى‌شودو از پاشیدن گرد آن نیز در همین مورد استفاده مى‌شود.نارمشك مضر مثانه است وخوردن و یا مالیدن آن ایجاد زردى رنگ صورت مى‌كند از این نظر باید با روغن‌بادام مصرف شود.مقدار خوراك آن  ١٠ - ٨  گرم است.

منبع: معارف گیاهی3

برچسب ها: خواص نارمشک ، تقویت ، التیام زخم ، ناراحتی پوستی ، روماتیسم ، تقویت معده ،
 
آپلود عکس


script language=