تبلیغات
مجربات طب سنتی - صندل سفید

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - صندل سفید

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
صندل سفید
به فارسى«سندل سفید»و در كتب طب سنتى به نام«صندل ابیض»نامبرده‌مى‌شود.به فرانسوى نوع سفید آن را cnalb latnaS و نوع رنگ زرد روشن آن را nirtic latnaS و به انگلیسى‌ doow ladnas etihW گویند.چوب درختى است ازخانوادهء eaecalatnaS نام علمى آن‌ .L mubla mulatnaS مى‌باشد.

مشخصات

صندل سفید از چوب درختچه‌اى گرفته مى‌شود كه درختچهء آن كوچك ونیمه انگل است.برگهاى آن متقابل،نوك‌تیز از نظر رنگ و ابعاد شبیه برگ گردومى‌باشد.گلهاى آن خوشه‌اى ساده است.میوهء آن تخم مرغى كوچك با یك هسته وریشهء آن داراى ریشكهایى است و ریشكها داراى آلات مكنده‌اى هستند كه با آن به‌سایر ریشه‌هاى درختان نزدیك خود مى‌چسبند و از مواد غذایى آنها استفاده مى‌كنند.
رنگ چوب آن در سطح خارجى وصل به پوست درخت سفید یا زرد و مغز یاقلب چوب لیمویى و قهوه‌اى روشن است و داراى اسانس معطّرى مى‌باشد و از چوب‌و خرده چوب و خاك ارّه آن در طب سنتى استفاده مى‌شود.

این درختچه بومى اندونزى است كه به سایر مناطق از جمله هند نیز وارد شده و دربرخى مناطق نیز به منظور مصارف صنعتى چوب آن در نجارى كاشته مى‌شود و ضمنادر بازار دارویى عرضه مى‌شود.

تركیبات شیمیایى‌

از نظر تركیبات شیمیایى از مغز چوب یا درون چوب آن اسانس روغنى فرّارى‌گرفته مى‌شود كه مقدار آن در درختان مختلف متفاوت و از  ۶ - ١ / ۵  درصد مى‌باشد.
بررسى دیگرى مقدار اسانس را  ٨ - ٠ / ٨  درصد نشان مى‌دهد.

اسانس صندل سفید داراى  ٩۶ - ٨٩  درصد مادهء سانتالول‌ ١ است.اگر چوب‌صندل كه براى تعیین مقدار اسانس مورد مطالعه قرار مى‌گیرد شامل تنها درون چوب‌نبوده و سایر قسمتهاى چوب را نیز شامل باشد،مقدار چند درصد اسانس كم مى‌شودو تا  ١  درصد ممكن است برسد [P.M.I.G] .

گزارش بررسى‌هاى شیمیایى دیگرى تركیبات صندل سفید را چنین نشان مى‌دهد:

در چوب صندل سفید اسانس وجود دارد كه مادهء عامل این اسانس( ٩٨ - ٩٠ )درصد سانتالول و بقیهء سانتالون‌ ٢ و سانتن‌ ٣ است‌[روا].

خواص-كاربرد

در اندونزى از خاك ارّه چوب صندل سفید و از اسانس آن به عنوان دارو استفاده‌مى‌شود.در چین معمولا این چوب وارد مى‌شود و در صنایع نجارى به كار مى‌رود وزواید و خاك ارّه و خرده‌هاى چوب در نجارى‌ها جمع‌آورى و به عنوان دارو دربازار عرضه مى‌شود.شاخه صندل‌ A) گل‌

در چین خرده چوبها را خرد كرده به صورت گرد در مى‌آورند و این دارو براى‌گرم كردن داخلى و كاهش درد به كار مى‌رود.به علاوه براى قطع تهوع و استفراغ،كمردرد و سكسكه نافع است‌[چونگ یائوچى‌].این دارو بادشكن است و براى رفع‌آشفتگى و تهوع و ناراحتى‌هاى وبایى تجویز مى‌شود[استوارت‌].اسانس آن در عصرجدید در موارد سوزاك توصیه مى‌شود[د-لانسان‌].ولى به‌طور كلى مصرف آن‌خیلى كم شده است و بیشتر چوب آن مصرف مى‌شود[استوارت‌].خرده‌چوب وخاك‌ارّه چوب آن ساییده شده و با آب به شكل خمیر به صورت و پیشانى انداخته‌مى‌شود،بسیار خنك‌كننده است و براى رفع سردردهایى كه از گرما ایجاد شده باشدمفید مى‌باشد[هین‌].این خمیر براى رفع انواع ناراحتى‌هاى پوست نیز روى پوست‌انداخته مى‌شود و مفید است‌[بركیل‌].مصرف داخلى جوشاندهء خرده چوب نیزمعمول است و مدّر و ضد تب است‌[مى‌نات‌].از دم‌كرده یا جوشاندهء آن در مصرف‌داخلى براى بند آوردن اسهال و اسهال خونى استفاده مى‌شود[كلوپن برگ-ورستیغ‌].

در هند از خمیر خاك ارّه چوب كه با آب تهیه مى‌شود براى رفع سردرد و كاهش تب‌روى پیشانى مى‌اندازند و در موارد بیمارى‌هاى پوستى براى كاهش حرارت و خارش‌روى پوست و كاهش التهاب ضماد مصرف مى‌شود.و امّا طبق نظر حكماى طب سنتى‌صندل از نظر طبیعت خیلى سرد و خشك است و از نظر خواص معتقدند كه صندل‌سفید فرح‌آور و مقوى معده و قابض مى‌باشد و براى تحلیل ورمهاى گرم مفید است.

خوردن آن براى خفقان گرم و تبهاى تند صفراوى و ضعف قوهء حافظه و ذهن وضعف معده و كبد خصوصا در مورد گرم مزاجان مؤثر است.

مالیدن خمیر خرده‌هاى چوب آن با گلاب و كمى كافور به پیشانى براى رفع‌سردرد گرم نافع است و خوردن آن به تنهایى و یا با ادویه مناسب براى رفع خفقان ودرد معده ناشى از گرمى و مخلوط با آن عنب الثعلب و یا با آب حى العالم و یا با آب‌برگ خرفه و امثال آن براى رفع نقرس گرم و ورمهاى گرم نافع است.صندل سفیدمضر نیروى جنسى است،به‌طورى كه آن را قطع مى‌كند و مضرّ صدا مى‌باشد و از این‌نظر باید با عسل و نبات خورده شود و مقدار خوراك آن تا  ۵  گرم است.معمولا دربازار صندل زرد یا صندل لیمویى به شكل قطعات چوب بى‌پوست كه طول آنها  ١ -/ ۵ متر و قطر آنها حدود  ١٠  سانتیمتر است عرضه مى‌شود و همچنین داراى الیاف است وسخت مى‌باشد.رنگ آن زرد كمرنگ و بوى آن تركیبى از بوى گل سرخ و مشك ولیمو و خیلى مطبوع است.طعم آن تلخ و سبك‌تر از آب است.

صندل سفید با همان ابعاد عرضه مى‌شود،ولى رنگ آن كم‌رنگ و مایل به سفیداست.معمولا بیشتر صندل زرد مصرف مى‌شود.اسانس صندل زرد سنگین‌تر از آب‌است و در  ٢٨٨  درجه سانتى‌گراد جوش مى‌آید و معمولا  ۴٠ - ١۵  قطرهء آن در در  ٣ گرم الكل حل كرده و سه قسمت نموده و براى رفع سوزاك در عرض روز  ٣ - ٢  بارمى‌خورند.

منبع: معارف گیاهی4

برچسب ها: خواص صندل سفید ، کاهش درد ، کمر درد ، آشفتگی ، سوزاک ، بیمار های پوست ، مقوی قلب ،
 
آپلود عکس


script language=