تبلیغات
مجربات طب سنتی - گل ساعتى‌

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - گل ساعتى‌

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
گل ساعتى‌
به فارسى«گل ساعتى»و در كتب طب سنتى با نام عربى آن«زهرة الساعه»ذكرمى‌شود.به فرانسوى‌ erolfissaP و ellidanerG و به انگلیسى‌ rewolf noissaP و allidanerG گفته مى‌شود.میوهء اغلب گونه‌هاى آن خوراكى است و آن را به انگلیسى‌ turf noissaP مى‌نامند.گل ساعتى گیاهى است از خانوادهء eaecarolfissaP ،داراى‌گونه‌هاى مختلفى است كه معروفترین آنها كه داراى میوهء خوراكى نیز هستند و درطب سنتى مورد توجه مى‌باشند،عبارتند از:

 ١ .گل ساعتى با ساقهء چهارگوش كه به فرانسوى‌ enail emmoP و se?errac segit a erolfissaP گفته مى‌شود.نام علمى آن‌ arolfissaP .L siralugnardauq. این گیاه در تمام مناطق حارّه كاشته مى‌شود و در جایى به‌طورخودرو دیده نشده است.

 ٢ .گل ساعتى با برگهاى شبیه گیاه‌ reiruaL كه به فرانسوى‌ ruobmatiraM گفته‌مى‌شود.نام علمى آن‌ .L ailofirual arolfissaP مى‌باشد.

 ٣ .گل ساعتى با گلهاى آبى به فرانسوى‌ euelb erolfissaP و به انگلیسى‌ rewolfnoissap eulB گفته مى‌شود.نام علمى آن‌ .L aelureac erolfissaP مى‌باشد.

میوهء آن شبیه زردآلو است،درشت و شیرین.در ایران سابقا در باغچه‌ها كاشته مى‌شد.

این گیاه بومى برزیل است.

 ۴ .گل ساعتى قرمز یا وحشى به فرانسوى‌ eguor erolfissaP وegavuas erolfissaP و به انگلیسى گیاه و میوهء آن‌ pop yaM و به‌طور عموم گیاه‌ rewolf noissaP گفته مى‌شود.نام علمى آن‌ .L atanracni arolfissaP مى‌باشد.

 ۵ .گل ساعتى‌ smiS silude.P كه بومى برزیل است و به ایران وارد شده،در شمال‌ایران كاشته مى‌شود


مشخصات


گل ساعتى گیاهى است چند ساله كه به صورت درختچه مى‌روید،البته برخى ازگونه‌هاى آن علفى و چند ساله مى‌باشد.ساقهء آن داراى پیچكهایى است كه به گیاهان‌مجاور متصل و متكى مى‌شود به این صورت از گیاهان بالارونده است.برگ آن‌متناوب سبز است.این برگها بریدگى‌هاى عمیقى دارند كه آنها را به صورت برگهاى‌مركب با چند برگچه در مى‌آورد.گلهاى آن منفرد است و در گونه‌هاى مختلف بارنگهاى آبى،قرمز ارغوانى و سفید مى‌روید،كه داخل آن تاجى از الیاف باریك‌ارغوانى رنگ در چند ردیف قرار دارد و شكل مخصوص گل ساعتى را مى‌سازد.

میوهء آن تخم مرغى گوشتى،در ابعاد یك گردو یا سیب كوچك به رنگ نارنجى‌روشن،گوشت آن زرد رنگ و خوراكى است.در داخل میوه تعدادى دانه‌هاى سیاه‌قرار دارد.

این گیاه امریكایى است و در مناطق حارّه امریكاى شمالى و امریكاى جنوبى وبرزیل و جزایر آنتیل وجود دارد كه اغلب كاشته مى‌شود.در ایران انواعى از آن واردشده و به عنوان گل زینتى كاشته مى‌شود.تكثیر آن با كاشت بذر آن در بهار و یا ازطریق كشت قلمهء آن صورت مى‌گیرد.به آفتاب زیاد و آب زیاد براى رشد احتیاج‌دارد.

تركیبات شیمیایى‌

از نظر تركیبات شیمیایى در گیاه یك آلكالویید و اسید سیانیدریك‌ ١ یافت‌مى‌شود[آرتور].در عصارهء میوهء گونه‌ silude.P اسیدهاى آزاد آلى یافت‌مى‌شود كه  ٩٠  درصد آنها را سیتریك اسید ٢ تشكیل مى‌دهد و به علاوه داراى‌گل ساعتى‌بالا-شاخه گل ساعتى با گل پایین-گل ساعتى آبى‌ A -گل‌ B -میوه‌ 
پرولین‌ ١ است.

در هر صد گرم گوشت خام و دانهء واقع در داخل میوهء گل ساعتى،موارد زیروجود دارد:
آب  ٧۵  گرم،پروتئین  ٢ / ٢  گرم،چربى  ٠ / ٧  گرم،هیدراتهاى كربن بیشتر قند ونشاسته  ٢١  گرم،كلسیم  ١٣  میلى‌گرم،فسفر  ۶۴  میلى گرم،آهن  ١ / ۶  میلى‌گرم،سدیم‌ ٢٨  میلى‌گرم،پتاسیم  ٣۴٨  میلى‌گرم،ویتامین‌ A 700 واحد بین‌المللى،تیامین‌ ٢ خیلى‌كم،رایبوفلاوین‌ ٣  ٠ / ١٣  میلى‌گرم،نیاسین‌ ۴  ١ / ۵  میلى گرم و ویتامین‌ C 30 میلى‌گرم.

خواص-كاربرد

در برمه از ریشهء گل ساعتى به مقدار كم براى كشتن كرم معده مى‌خورند،مقدارزیاد آن سمّى است‌[تئوبالد].در هند و چین میوهء آن را مى‌خورند ولى ریشهء تازه‌اش رامخدّر و سمّى مى‌دانند.تجربه شده است كه خوردن جوشاندهء ریشهء تازهء آن یك‌سگ قوى را پس از  ۴٠  دقیقه هلاك كرده است‌[پتلو].برگهاى آن داراى‌اسید سیانیدریك‌ (NCH) است،بنابراین در مقدار زیاد سمّى است‌[گرشوف‌].ازعصارهء برگهاى آن كه به‌نسبت نصف در یك حلال تهیه شده باشد(نصف گیاه نصف‌حلال)در حدود 50 قطره(2-1 گرم)در روز به عنوان آرام‌كننده دردهاى عصبى ورفع بى‌خوابى و ضعف اعصاب مى‌خورند.
در فیلیپین برگهاى له شدهء آن را براى التیام بر روى زخم مى‌گذارند[كوئى‌زمبینگ‌].
از تنطور الكلى یك پنجم آن،یعنى یك واحد گیاه را در  ۵  واحد الكل  ۶٠ درجه كه به مدت  ٣ - ٢  روز خیس كرده باشند؛مقدار  ۵٠ - ٣٠  قطره در روز(هر  ۵۵ قطره حدود یك گرم وزن دارد)تجویز مى‌شود.مصرف باید با نظر و طبق تجویزپزشك براى بیمارى كه بیماریش در ارتباط با این دارو باشد انجام گیرد زیرا سمّى‌است و مصرف در غیر مورد یا زاید بر مقدار مجاز صحیح نیست و خطرناك است.
طبق بررسى‌هایى كه اخیرا در مراكز تحقیقاتى به عمل آمده است،گیاه گل ساعتى‌داراى مواد آرامبخش به نامهاى‌ lotlaM و lotlaM lyhtE و sdionovalF و در عین‌حال مواد دیگرى كه بالقوه محرّك هستند نظیر slacimehc alamraH مى‌باشد.وتحقیقات جدیدى كه در مورد شفابخشى گیاه به عمل آمده نشان مى‌دهد كه گل‌ساعتى داراى آثار پیچیده‌اى روى سیستم اعصاب مركزى است و به‌طور كلى به رغم‌مواد محركى كه دارد داراى خاصیت آرامبخش و مسكن ملایم است.در صنایع‌داروسازى اروپا گل ساعتى یكى از اجزاى تشكیل دهندهء اغلب داروهاى آرامبخش‌است و چون مخدّر نیست و اعتیادآور نمى‌باشد،معمولا بدون نسخه عرضه مى‌شود.

گل ساعتى روى عضلات نرم جدار مجارى هاضمه آثار ضد اسپاسم دارد،بنابراین‌به عنوان داروى كمك به هاضمه نیز تجویز مى‌شود.

در یك تحقیق نشان داده شده است كه گل ساعتى خاصیت ضد درد دارد و در دوتحقیق دیگر روشن شده است كه براى از بین بردن تعداد زیادى از قارچها و باكترى‌هامفید است و بنابراین در معالجهء زخمها آثار شفابخش دارد.در تحقیقات دیگرجدیدى كه روى جانوران آزمایشگاهى انجام شده،نشان داده شده است كه مواد وتركیبات‌ slacimehc alamraH موجود در گل ساعتى موجب باز كردن عروق وشریانهاى اكلیلى قلب مى‌شود،بنابراین مصرف آن براى پیش‌گیرى مسدود شدن این‌شریانهاى نافع است كه البته باید زیر نظر پزشك متخصص انجام شود.

مقدار مصرف:

گل ساعتى به كودكان زیر دو سال نباید داده شود و براى سایر كودكان و اشخاص‌مسن‌تر از  ۶۵  سال مصرف آن باید از مقدار كم شروع شود و بتدریج افزایش یابد.

از نظر عوارض جانبى این گیاه تا بحال گزارشى منتشر نشده است ولى به هر حال باتوجه به اینكه تركیبات‌ alamraH از محرّكهاى رحم است،احتیاط ایجاب مى‌كند كه‌زنان باردار از خوردن آن خوددارى نمایند.

در تعدادى از مدارك آمده است كه در گل ساعتى مادهء سیانید كه سمّى قوى است‌وجود دارد كه البته نظر درستى است ولى نه در تمام گونه‌هاى گیاه.تحقیقات جدیدنشان مى‌دهد كه در گل ساعتى زینتى كه در باغها و گل‌كارى كاشته مى‌شود و نام علمى‌آن‌ aelureac.P مى‌باشد این ماده سیانید وجود دارد ولى در گل ساعتى گونه‌ atanracni.P كه گونه وحشى است،سیانید وجود ندارد.

از نظر طیف مصرف توصیه كلى این است كه براى زنان باردار و مادران شیرده وكودكان زیر  ٢  سال مصرف نشود ولى به هر حال باید زیر نظر پزشك با مشورت‌كارشناسان گیاه درمانى از نظر شناخت گونهء گیاه،مصرف شود.

اگر در جریان مصرف این گیاه اختلالاتى در هاضمه رخ داد و یا اسهال ایجاد شد،مقدار مصرف باید كاهش یابد و یا به‌طور كلى قطع شود.

منبع: معارف گیاهی4

برچسب ها: خواص گل ساعتی ، آرام‌كننده دردهاى عصبى ، رفع بى‌خوابى ، ضعف اعصاب ، آرامبخش ، ضد اسپاسم ، شریانهاى اكلیلى قلب ،
 
آپلود عکس


script language=