تبلیغات
مجربات طب سنتی - درخت گنه‌گنه‌

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - درخت گنه‌گنه‌

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
درخت گنه‌گنه‌
به فرانسوى‌ aniuqniuQ و به انگلیسى‌ anohcniC و krab naivureP گفته‌مى‌شود.درختچه‌اى است از خانوادهء eaecaibuR داراى چند گونه معروف است كه‌از«پوست گنه‌گنه»به عنوان دارو استفاده مى‌كنند و از آن گرد«گنه‌گنه»گرفته مى‌شود.
نام علمى چند گونه معروف آن عبارتند از:
 ١ . .ddeW ayasilac anohcniC مولّد كنین مخصوص مالاریا كه كنكیناى زردنیز نامیده مى‌شود زیرا پوستش زرد است؛
 ٢ . nemirT xe sneoM anairegdeL anohcniC یا كنكیناى زرد كه مولد كنین‌مخصوص مالاریا مى‌باشد؛
 ٣ . .L silaniciffo anohcniC مولد كنین مخصوص مالاریا با پوست خاكسترى؛
 ۴ . novaP arburiccus anohcniC كنكیناى قرمز مولد كنین مخصوص مالاریا؛
 ۵ . woH atsubor anohcniC مولد كنین مخصوص مالا
ریا.

سابقه تاریخى گیاه‌

درخت گنه‌گنه اصولا بومى مناطق آند و كولومبى از مناطق گرم امریكاى جنوبى‌است و انگلیسى‌ها و هلندى‌ها در اواسط قرن نوزدهم آن را به هندوستان و جاوه‌بردند و این گیاه را در مساحتهاى وسیعى كشت و كار كردند و به این ترتیب صنعت‌تولید پوست گنه‌گنه را به دست گرفتند.مدارك تاریخى نشان مى‌دهد كه تا قرن‌هفدهم میلادى اسرار خواص و كاربرد درخت گنه‌گنه و پوست و گرد آن درمحدودهء كشورهاى امریكاى جنوبى محصور بوده و به خارج از آن دیار رخنه نكرده‌بود.در سال  ١۶٧٩  میلادى لوئى چهاردهم گرد كنین را با نام تجارتى«گرد تب‌بر»معروف آن روز از كمپانى انگلیسى تالبوت خریدارى كرده و به فرانسه وارد كرده‌است.این گرد را در آن تاریخ در فرانسه‌ setiuseJ ed erduoP مى‌گفتند.پس از آن‌در سال 1737 چند نهال از درخت گنه‌گنه از امریكاى جنوبى به فرانسه وارد و كشت‌آن در اروپا آغاز گردید.

از نظر ریشهء نام آن چنین آمده است كه اهالى پرو به زبان محلى پوست گنه‌گنه را«كیناكینا»مى‌نام‌اند و بنابراین نام‌ aniuqniuQ از این اسم محلى منشأ گرفته است.به‌علاوه در روزگاران كهن در كشور پرو پادشاهى یا كنتى بود به نام«كنت دل سنكون»و زنى داشت كه در شهر لیما مبتلا به تب نوبه شدیدى شد و قاضى القضات شهر كه ازروحانیون مسیحى بود براى بهبودى زن پادشاه پوست كنكینا تجویز كرد و او خورد وشفا یافت.از آن تاریخ گرد آن به نام گرد كونتس معروف شد و چون در آن دوران‌طبق رسوم زمان بیشتر كارهاى طبابت را كلیساها و كشیشها انجام مى‌دادند این گرد دراختیار كلیساها قرار داشت و كشیشها آن را مجانى به بیماران فقیر مى‌دادند و سرانجام‌تأثیر زیاد این گرد باعث شد كه آن را به رم براى قاضى القضات مسیحیان موسوم به‌لوگو فرستادند و از آن تاریخ این گرد در اروپا به نام گرد كاردینال معروف شد.پس ازمدتى كه كنت دل سنكون و زنش از امریكاى جنوبى به اسپانیا مراجعت كردند و باتعریفهایى كه از خواص این گرد مى‌كردند،موجب اشتهار آن شد و در موقعى كه گیاه‌از نظر طبقه‌بندى گیاهى مورد بررسى كارشناسان قرار گرفت و آن را در خانوادهء eaecaibuR قرار دادند.نام علمى جنس آن را با الهام از سوابق تاریخى سینكوناگذاردند.

مشخصات

این گیاه به صورت درخت یا درختچه‌اى است همیشه سبز با برگهاى متقابل،گلهاى آن به شكل خوشه‌هاى باز در انتهاى شاخه‌هاى گل‌دهنده ظاهر مى‌شود.پوست‌این درخت در بازار دارویى با نام پوست گنه‌گنه عرضه مى‌شود و مصرف دارویى‌وسیعى دارد.در بازرگانى معمولا چند قسم گنه‌گنه عرضه مى‌شود:
 ١ .پوست گنه‌گنه خاكسترى،كه به شكل لوله‌هاى نازكى به طول  ۵٠ - ٣٠ 
شاخه درخت گنه‌گنه‌
B -میوه‌ A -گل‌
سانتى‌متر و ضخامت  ۴ - ١  میلى‌متر مى‌باشد.رنگ خارج آن خاكسترى روشن و تیره‌و مقطع آن زرد روشن یا كمى قرمز است كه اگر در آب فرو رود سرختر مى‌شود وداراى بوى مخصوص و طعم تلخ است.
این نوع پوست گنه‌گنه خاكسترى معمولا مقدار آلكالوئید آن به نام سینكونین‌ ١ ازسایر انواع آلكالوئیدهاى موجود در پوست بیشتر است و بیشتر به عنوان تونیك‌مصرف دارد.
 ٢ .پوست گنه‌گنه زرد،كه معروفترین نوع است.معمولا قطعات پوست این نوع ازكنكیناى خاكسترى بزرگتر است و خاصیت عمدهء آن این است كه آلكالوئید كى‌نین‌ ٢ بیشترین نوع آلكالوئید آن را تشكیل مى‌دهد و مقدار آن در پوست كنكیناى زرد ازسایر انواع آلكالوئیدها بیشتر است.رنگ خارج آن زرد تیره و مقطع آن زرد است.
بعضى از انواع این گیاه كنكینا را كه رنگ خارج آن زرد تیره مایل به قهوه‌اى است‌كنكیناى دارچینى گویند.این نوع بیشتر به عنوان ضدعفونى‌كننده یا آنتى سپتیك‌كاربرد دارد.
 ٣ .پوست گنه‌گنه قرمز،این نوع سرخ‌رنگ است و اگر انگشت بر روى آن بمالندقرمز مى‌شود و از نظر تركیبات شیمیایى مقدار آلكالوئیدهاى سیناكونین و كى‌نین درآن تقریبا یكسان است و معمولا  ٢ - ١  درصد سیناكونین و  ٢ / ۵ - ١  درصد كى‌نین‌دارد.
تكثیر درخت گنه‌گنه از طریق قلمه،خوابانیدن،پیوند و حتى كاشت بذر آن‌صورت مى‌گیرد.براى برداشت محصول درخت را پس از دوران گل كردن انداخته وپوست آن را كنده ابتدا در هوا و پس از آن در اطاقهاى خشك كنندهء رطوبت آنها راگرفته و خشك مى‌نمایند.در بازار گیاهى به جاى پوست گنه‌گنه حقیقى پوست‌درختچه دیگرى به نام كنكیناى سفید كه به فرانسوى‌ elliracaC نامیده مى‌شود،فروخته مى‌شود.این گیاه نیز از خانوادهء eaecaibuR و از جنس‌ notorC است.
مواد عامله این پوست با پوست گنه‌گنه حقیقى متفاوت است.این پوست نیز معطّرو تلخ است ولى خواص آن در مورد تب مالاریا در حد پوست گنه‌گنه حقیقى نیست وفروش این پوست بجاى پوست گنه‌گنه حقیقى نوعى تقلب محسوب مى‌شود.

تركیبات شیمیایى‌

در گونهء anairegdel.C در پوست درخت در حدود  ٩ / ١  درصد انواع‌آلكالوئیدها وجود دارد كه از آن  ٧ / ٩  درصد كى‌نین، ٠ / ١٠۵  درصدسینكونیدین‌ ١ ،8% درصد كى‌نیدین‌ ٢ ، ٨۵ %سینكونین و در حدود  ٠ / ٩١  درصد نیزآلكالوئیدهاى بى‌شكل دیگرى مى‌باشد.
بنابراین به طورى كه ملاحظه مى‌شود آلكالوئید عمدهء این‌گونه كى‌نین است وطبق تعریف بازرگانى كه قبلا ذكر شد از انواع كنكیناى زرد مى‌باشد.بررسى دیگرى‌نشان مى‌دهد در پوست خشك درخت  ٧  ساله‌اى كه در هندوستان مى‌روید جمعا ٧ / ۴٣  درصد از انواع آلكالوئیدها وجود دارد كه  ۴ / ۵٣  درصد آن كى‌نین و  ١ / ١١ درصد آن سینكونیدین است‌ [P.M.I.G]. 
و در گونهء aburiccsus.C :آلكالوئید عمدهء آن سینكونین است و در درخت  ۵ ساله كه مورد بررسى قرار گرفته جمع انواع آلكالوئیدها در ریشه آن  ٧ / ١٣  درصد-در تنهء آن  ٨ / ٢  درصد و در شاخه‌ها  ۶  درصد بوده است و مقدار سولفات دوكنین درریشهء آن  ١ / ۴  درصد،در تنه آن  ٢ / ٩٨  درصد و در شاخه‌هاى آن  ١ / ٨٩  درصداست.در برگهاى آن نیز آلكالوئیدهایى نظیر انواعى كه در پوست درخت است‌مشخص شده و نسبت هریك از انواع آلكالوئیدها نیز مشابه پوست مى‌باشد.برگهاى‌جوان بالاى شاخه‌ها در تمام گونه‌ها داراى آلكالوئید بیشترى از برگهاى كهن پایین‌ساقه‌هاست.در این‌گونه نوعى كینین یافت مى‌شود كه مخصوص معالجهء مالاریامى‌باشد.
در گونهء atsuboR.C و ayasilac.C و silaniciffo.C نیز از نوع كى‌نین‌مخصوص معالجهء مالاریا تولید مى‌شود.
توضیح:كى‌نین آلكالوئید تلخ بى‌رنگ متبلور و داراى كریستالهاى سوزنى شكل‌به فرمول خام‌  ٢ O ٢ N ٢۴ H ١٢ C است كه در آب سرد كم محلول ولى در اتر و الكل‌بیشتر حل مى‌شود.
كى‌نیدین،ایزومر كى‌نین است و آلكالوئیدى است بى‌رنگ و متبلور.
سینكونین آلكالوئید بى‌رنگ متبلورى است به فرمول خام‌  ٢ NO ٢٢ H ١٩ C .

خواص-كاربرد

كى‌نین درجه حرارت بدن را پایین مى‌آورد و در مورد ارگانیسمهاى كوچك‌نوعى سمّ است.انگل مالاریا در خون را مى‌كشد[بر استثناى گامت‌ ١ ].داروى‌پیشگیرى‌كننده بسیار مؤثرى براى انفلوانزا مى‌باشد.طى دوران درازى شراب گنه‌گنه‌از داروهاى تونیك و مقوى مورد استفاده بشر بوده است.

پوست درخت گنه‌گنه در یك تركیب دارویى براى قطع اسهال و اسهال خونى‌مفید است و گرد آن در مواردى به صورت مرهم مالیدنى براى التیام زخم مؤثر است‌[وان استى‌نیس-كروزمان‌].

كى‌نین از عوامل تب‌بر است و بخصوص در انواع تبهاى مالاریا مؤثر است.

پس از كى‌نین،سینكونین و سیناكونیدین از سایر آلكالوئیدهاى كنكینا داراى اثرقوى مى‌باشند ولى به هر حال در مورد تب هیچیك در حد كى‌نین نمى‌باشند.

معمولا پس از مصرف مقدارى زیادى كى‌نین احساس سنگینى در معده مى‌شود ودر برخى موارد موجب قى و آشفتگى مى‌گردد و پس از چند ساعت كه دارو شروع به‌جذب شدن مى‌نماید گوشها سنگین مى‌شود و گاهى گرمى و ترس از روشنایى و دردسر عارض مى‌گردد در بعضى افراد موجب بروز دردهایى در معده مى‌گردد.و در هر حال بایدتوجه شود كه مصرف كى‌نین و انواع فرآورده‌هاى آن باید با نظارت و توصیه پزشك‌در حد مقدار مصرف شود.

تهیه دم كردهء پوست گنه‌گنه:مقدار  ٢٠  گرم پوست گنه‌گنه را در  ١٠٠٠  گرم آب‌جوش دم مى‌كنند و صاف كرده به تنهایى یا مخلوط با شربت كه قدرى شیرین شودبراى تقویت و رفع تب مندرجا مى‌خورند.

گرد كافورى پوست گنه‌گنه:پوست گنه‌گنه خاكسترى  ١۶  واحد را با یك واحدكافور ساییده شده،مخلوط مى‌كنند و گرد آن را روى جراحتهاى قانقرایایى مى‌پاشند.

تهیه گرد پوست گنه‌گنه زرد(كالیزایا):پوست گنه گنه كالیزایا را گرفته نیم‌كوب‌كرده و در گرم خانه  ۴٠  درجه مى‌خشكانند سپس نرم ساییده و از الك داروسازى‌ابریشمى  ١۴٠  ردّ مى‌كنند.مقدار خوراك این گرد براى تقویت بدن  ۴ - ٠ / ٢  گرم ودر موارد قطع تب از  ١۵ - ۴  گرم است.
در پزشكى جدید علاوه بر كى‌نین از املاح آن نیز استفاده مى‌شود از جمله:
 ١ .كى‌نین بى‌سولفات‌ ١ كه اسید سولفات كى‌نین است و مشابه سولفات كى‌نین‌مى‌باشد با این فرق كه بیشتر قابل حل است.
 ٢ .كى‌نین دى‌هاید روكلراید ٢ :این تركیب در آب جوش حل مى‌شود و هریك‌گرم آن در  ٠ / ۶  سانتى‌متر مكعب آب حل مى‌شود و براى تزریق داخل رگ كاربرددارد.
 ٣ .كى‌نین هایدروكلراید ١ :معمولا در معالجهء تب مالاریا مصرف دارد.
 ۴ .كى‌نین سولفات‌ ٢ :ضد تب مالاریاست و تب‌بر نیز مى‌باشد.
 ۵ .كى‌نین تانات‌ ٣ :یك تركیب بى‌طعم و بى‌بو از كى‌نین و تانیك اسید و دارویى‌است كه معمولا براى كودكان مصرف مى‌شود.

 ۶ .كى‌نین و یوریا هایدروكلراید ۴ كه محلول رقیق آن به صورت تزریق براى‌معالجه بواسیر و رگهاى واریسى به كار مى‌رود.

منبع: معارف گیاهی 4


برچسب ها: خواص درخت گنه‌گنه‌ ، آنفولانزا ، قطع اسهال و اسهال خونى ، زخم ، تبهاى مالاریا ، ‌معالجه بواسیر ، رگهاى واریسى ،
 
آپلود عکس


script language=