تبلیغات
مجربات طب سنتی - گل میخك‌

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - گل میخك‌

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
گل میخك‌
گیاهى است كه به فارسى«میخك»و به فرانسوى‌ tellieO و ehtnaiD و به‌انگلیسى‌ kniP گفته مى‌شود.از خانوادهء eaecallyhpoyraC و داراى گونه‌هاى‌مختلفى است.نام علمى چند گونه كه معمولا در طب سنتى به عنوان دارو مطرح است،عبارت‌اند از:


میخك چینى‌ .L sisnenihc suhtnaiD یا .kniL sisnenis suhtnaiD و .L subrepus.D .این میخكها به فرانسوى‌ enihC ed tellieO و به انگلیسى‌ knip anihC نامیده مى‌شوند و هر دو گونه از نظر دارویى در موارد مشابه مصرف‌مى‌شوند.


گونه‌هایى از میخك كه بیشتر در گل‌كاریها پرورش داده مى‌شوند و ضمنا كم وبیش از نظر دارویى نیز كاربرد دارند عبارت‌اند از:

 ١ . .L sullyhpoyrac.D كه به فرانسوى‌ steuquob ?a tellieO و setsiruelf sed.O و به انگلیسى‌ noitanraC و knip evolC گفته مى‌شود.گل آن‌بویى شبیه بوى میخك‌ (evolc) كه از ادویه‌ها مى‌باشد،دارد به همین علت آن را knip evohc نام‌اند.این میخك داراى گل پرپر است كه در گل‌كاریها خیلى معمول‌مى‌باشد.

 ٢ . suiramulP.D كه آن را به فرانسوى‌ esidrangim tellieO و به انگلیسى‌ .knip nedrag nommoC مى‌نامند. . .L sutabrab.D كه آن را به فرانسوى‌ et?eop ed tellieO و به انگلیسى‌ mailliW teewS گویند.

مشخصات

میخك گیاهى است دو ساله و چند ساله.شاخه‌هاى پایین گل خزنده و شاخه‌هاى‌بالاى گیاه افراشته است.شاخه‌ها در محل اتصال برگها كمى متورم و گره‌دار است.

برگها سبز،دراز،باریك،تا حدودى خطى و متقابل هستند.گلهاى زیباى آن به‌رنگهاى قرمز آتشى،سفید،بلوطى و بنفش تیره در انتهاى شاخهء گل‌دهنده ظاهرمى‌شود.تكثیر میخك از طریق كاشت بذر یا خوابانیدن ساقه و در موردگونه‌هاى چند ساله اغلب از طریق تقسیم بوته و كاشت قسمت از ریشه‌دار آن انجام‌مى‌گیرد.

تركیبات شیمیایى‌

از نظر تركیبات شیمیایى،گیاه و گل آن داراى اسانس است كه شامل اوژنول‌مى‌باشد.

خواص-كاربرد

در مورد گونه‌هاى چینى كه در بالا ذكر شد،تمام قسمت بالاى خاك گیاه شامل‌ساقه،برگها،گلها،گل و غنچه‌هاى خشك هم مصارف دارویى دارند.در كره از تمام‌اندام هوایى گیاه براى رفع اكزما و سرطان پوست استفاده مى‌شود[چونگ‌].مصرف‌داخلى گل و تمام گیاه مدّر است و سقط جنین مى‌كند[ایشى دویا].در مورد مدّر بودن‌آن تمام منابع اتفاق‌نظر دارند ولى در مورد خاصیت سقط جنین آن در تعدادى ازمنابع ذكر شده است.لوئى این گیاه را گیاه تصفیه‌كننده نام گذارده و معتقد است كه‌براى تصفیهء خون خیلى مؤثر است و جریان گردش خون را تسریع و تنظیم مى‌كند وبراى تنظیم عادت ماهیانه بسیار مؤثر است‌[چونگ یائوچى‌].خونریزى‌هاى پس ازوضع حمل را كنترل مى‌كند و جوشاندهء آن را در مصرف داخلى براى معالجهء خراش‌و زخم حاصل در اثر ماندن استخوان در حلق و خارج كردن آن نافع است‌[استوارت‌].براى معالجه سوزاك نیز مفید است‌[هوپر،كروست و پتلو].براى‌مشكلات تولد بچه و زایمان نافع است و زایمان را تسهیل مى‌كند ولى خوردن آن‌براى زنان باردار ممنوع است و به هر حال مصرف داخلى گیاه باید با نظارت پزشك‌
در حد مجاز انجام گیرد.[فوكود،كاریونه و كیمورا].له‌شدهء برگهاى درشت آن رابراى روشن كردن بینایى چشم به كار مى‌برند[پتلو،هوپر و استوارت‌].براى تنظیم‌عادت ماهیانه از جوشاندهء سرشاخه‌هاى گلدار و شكوفه‌دار sutabrab.D مخلوط بابرنج تخمیر شده مى‌خورند.این دارو بخصوص براى رفع خونریزى‌هاى مفرط نافع‌است‌[هو].برگهاى گیاه میخك براى بواسیر،اسهال خونى،التیام زخمهاى ناشى ازبیمارى‌هاى آمیزشى در زنان مفید است.

در اسپانیا و در امریكاى شمالى از گلهاى گونه‌ sullyhpoyrac.D به عنوان تونیك‌قلبى،معرّق،آرامبخش اعصاب و ضدعفونى‌كننده مصرف مى‌شود و به علاوه از آن‌به عنوان الكستریك‌ ١ استفاده مى‌شود،منظور از الكستریك دارویى است كه بدن رادر مقابل عفونت و مسمومیت حمایت مى‌كند.

منبع: معارف گیاهی4

برچسب ها: خواص میخک ، رفع اگزما ، سرطان پوست ، سقط جنین ، تصفیهء خون ، معالجه سوزاك ، آرامبخش اعصاب ،
 
آپلود عکس


script language=