تبلیغات
مجربات طب سنتی - سیاه گیله-قره‌قاط

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - سیاه گیله-قره‌قاط

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
سیاه گیله-قره‌قاط
گیاهى است كه در كتب طب سنتى و در بازار دارویى ایران با نامهاى«قره‌قاط»و«قراقاط»و«قراقاظ»نامبرده مى‌شود.این درختچه در جنگلهاى شمال ایران‌مى‌روید و در فومن و رشت با نام«سیاه گیله»و در امامزاده ابراهیم و سایر مناطق‌شمال ایران با نام«سیاه‌دار»شناخته مى‌شود.به فرانسوى‌ elleriA و به انگلیسى‌ yrrebeltrohw naisacuaC گفته مى‌شود.گیاهى است از خانوادهء eaecacirE نام‌علمى آن‌ .L solyhpatsotcra muiniccaV مى‌باشد.


مشخصات

درختچه‌اى است به بلندى حدود  ٢  متر.برگهاى آن تقریبا بدون دمبرگ،بیضى‌شكل،نوك‌تیز به طول  ٨ - ٣  سانتى‌متر.گلهاى آن استكانى به رنگ سفید مایل به سبزیا صورتى به طول  ٨ - ۶  میلى‌متر است.میوهء آن گرد به رنگ ارغوانى مایل به سیاه به‌قطر  ٨ - ۶  میلى‌متر و خوراكى است،شبیه زغال‌اخته است و اغلب با آن اشتباه مى‌شود.

معمول است كه آن را مى‌پزند و مى‌خورند.

این درختچه در جنگلهاى شمال ایران در طالش،فومن،كلاردشت،لاجیم دیده‌شده است.در قفقاز نیز مى‌روید.گونه‌هاى دیگرى از این گیاه در مناطق مختلف اروپاو امریكاى شمالى و شمال افریقا مى‌روید كه معروفترین آنها به شرح زیر نامبرده‌مى‌شود:

١ .قره‌قاط سیاه‌

این گیاه به فرانسوى به‌طور كلى‌ elleriA و نام اختصاصى آن‌ ellitrym elleriA و ellitryM و erion ellitryM و ellebmirB و sruo'd nisiaR و sioB sed nisiaR وبه انگلیسى‌ yrrebliB و yrrebnelB گفته مى‌شود.گیاهى است از خانوادهء eaecacirE نام علمى آن‌ .L sullitrym muiniccaV مى‌باشد.

مشخصات

درختچهء بسیار كوچكى است كه بلندى آن  ۵٠ - ٢٠  سانتى‌متر است.برگهاى آن‌شبیه گونه قبلى ایرانى گلهاى آن نیز به رنگ مشابه رنگ گونهء قبلى است.میوهء آن نیزشبیه قره‌قاط ایرانى به ابعاد یك نخود به رنگ سیاه مایل به آبى با طعم شیرین مایل به‌ترش است.

این گیاه در اراضى سیلیسى دامنه‌هاى كوهستانات مركزى اروپا به شكل خیلى‌پرپشت و متراكم شبیه تورب‌زار مى‌روید.در تركیه،قفقاز،سیبرى و مناطق مختلف‌اروپا انتشار دارد.

 ٢ .قره‌قاط سرخ‌

این گیاه را به فرانسوى‌ eguor elleriA و e?eutcnop ellriA و eguor ellitryM وبه انگلیسى‌ yrrebnarc niatnuoM و yrrebwoC گفته مى‌شود.گیاهى است ازخانوادهء eaecacirE نام علمى آن‌ .L aeadi-sitiv muiniccaV مى‌باشد.

مشخصات

درختچهء بسیار كوچك و بعبارت بهتر بوته‌اى است با ساقه‌هاى چوبى به بلندى‌ ٣٠ - ١٠  سانتى‌متر كه عملا پوشش متراكمى براى زمین مى‌باشد.برگهاى آن بى‌خزان‌قهوه‌اى رنگ و تخم مرغى شكل است ولى نوك آنها تیز نیست و قوسى شكل است.
گلهاى آن كوچك و میوهء آن به شكل و ابعاد گونه‌هاى قبلى ولى رنگ آن قرمز است.
گیاه دیگرى از این خانواده ولى از جنس متفاوتى است كه آن را عنب الدب یا انگورخرس مى‌نامند كه چون در ردیف گیاهان دارویى قابض و داراى خواص مشابه‌گونه‌هاى قره‌قاط است ذیلا ذكر مى‌شود:
این گیاه را به فرانسوى‌ seplA sed reisuobrA و eloressuB یا eloressuoB و sruo'd nisiaR و به انگلیسى‌ yrrebraeB و isru-avU و eparg s'raeB و sutubrA و yrrebnarc dnalpU مى‌نامند.گیاهى است از خانوادهء eaecacirE و نام علمى آن‌ .gnerpS(.L)isru-avU solyhpatsotcrA و مترادف آن‌ .L isru-avU sutubrA مى‌باشد.

مشخصات

این گیاه نیز درختچه كوچكى است كه برگهاى آن ضخیم و چرمى شبیه برگ‌شمشاد،بیضى،كمى دراز و به‌طور كلى گروهى است.گلهاى آن كوچك مانند برخى‌از گونه‌هاى قره‌قاط،سفید صورتى،میوهء آن گرد كوچك و قرمز رنگ و از گیاهان‌دارویى امریكاى شمالى است.

تركیبات شیمیایى‌

الف)گونه قره‌قاط سرخ‌ aeadi-sitiv.V :در برگهاى آن مواد آربوتین‌ ١ واورسون‌ ٢ و تانن و ایزوكوئرستین‌ ٣ و هایپرین‌ ۴ [كاریونه و كیمورا].وجود دارد.مادهءآربوتین در آب و الكل و اتر حل مى‌شود و مادهء عامل گیاه در مورد مدّر بودن است.

در میوهء آن یك گلوكوزید به نام آیدئین‌ ۵ است كه رنگ قرمز میوه مربوط به آن است‌و به علاوه داراى اسیدهاى آلى مختلف و نوعى قند مى‌باشد.
ب)گونهء قره‌قاط سیاه‌ (sullitryM.V) :در برگ گیاه در حدود  ٣٠  درصد تانن و مادهءواكسى‌نى‌ئین‌ ۶ و میرتلین‌ ٧ و كمى اسانس و لعاب و رزین و اسیدهاى آلى و درخاكستر برگ آن مقدار قابل‌ملاحظه‌اى پتاسیم و منیزیم است.میوهء آن نظیر قره‌قاطسرخ داراى مقدارى در حدود  ٢٠  درصد انواع قند و اسیدهاى آلى است.

قره‌قاط سرخ‌

پ)در گونه انگور خرس‌ (isru-avu.A) :در برگهاى آن تانن،رزین،كمى اسانس ومادهء اورسون و گلوكوزیدهاى آربوتوزید ١ ،اریكولین‌ ٢ و متیل آربوتوزید ٣ مى‌باشد.

خواص-كاربرد

قره‌قاط طبق نظر حكماى طب سنتى از نظر طبیعت سرد و خشك است و براى آن‌خواصى قایل‌اند از جمله میوهء آن را براى قطع خونروى از سینه نافع مى‌دانند.دربعضى از مدارك آمده است كه دم كردهء برگ و میوهء آن براى بیمارى قند و رفع فشارخون و در مورد تورم قولون و رفع اسهال مفید است(طب النبى).
در مدارك دیگرى آمده است كه برگ آن مدّر است و در رفع ناراحتى‌هاى‌مزمن مخاطى مثانه و مجراى ادرار مفید است و این خاصیت را در ارتباط با تانن واسید گالیك و بخصوص خاصیت ضد عفونى مجراى ادرار را مدیون مادهء آربوتین دربرگ آن مى‌دانند.
مقدار خوراك از برگ خشك آن  ٨ - ۴  گرم كه چهار بار در عرض روز بخورند.
براى این كار دم‌كردهء  ٢٠  گرم برگ خشك در  ١٠٠٠  گرم آب جوش را تهیه كرده وصاف مى‌كنند و چند فنجان در روز مى‌خورند.از نظر مواد ناسازگار توصیه این است‌كه گیاه عنب الدب یا قره‌قاط را تواما با املاح آهن و ژلاتین و آلبومین نباید در یك‌روز خورد.
در مدارك طب سنتى خاور دور آمده است كه از برگهاى قره‌قاط سرخ براى‌درمان سوزاك مى‌خورند[كاریونه و كیمورا].در گزارش دیگرى آمده است كه‌برگهاى گونهء قره‌قاط سرخ‌ (aeadi sitiv.V) و عنب الدب‌ (isru-avu.A) داراى‌خواص مشابه هستند و مانند سایر گونه‌ها مدّر و ضد نقرس است.براى كاهش‌اسید اوریك مفید است.با خوردن آن دردهاى روماتیسمى،نقرس،درد سنگ كلیه‌تسكین مى‌یابد.در خوردن آن نباید اسراف شود زیرا ممكن است مسموم كند.براى‌ضد عفونى مجارى ادرار مفید است.میوهء آن نیز مانند تمام گونه‌هاى قره‌قاط قابض‌است و مدّر و اشتهاآور و براى قطع خونروى از سینه و قطع لكه‌هاى خونى در فواصل‌عادت ماهیانه مفید است.
ت)در مورد قره‌قاط سیاه‌ (sullitrym.V) مشابه سایر گونه‌ها برگ آن قابض است ومدّر و براى ضد عفونى مجارى ادرار نافع است.ضمنا به علت وجود مادهء میرتلین كه‌نوعى انسولین گیاهى است خوردن دم كردهء برگ آن براى پایین آوردن قند خون وادرار مفید است.
در استعمال خارج جوشاندهء غلیظتر برگ را براى تسكین و التیام سوختگى دربیمارى‌هاى پوست مصرف مى‌كنند.میوهء پخته آن كمى ملیّن است و در تنظیم عمل‌دفع در مبتلایان به بواسیر كمك مى‌كند.میوهء پخته و جوشاندهء حاصل از میوهء پختهءآن براى كاهش ورم روده و بیمارى‌هاى عفونى روده مفید است.در استعمال‌خارجى،ضماد میوهء پختهء آن در بهبود ناراحتى‌هاى جلدى و رفع خارش پوست‌بسیار مؤثر است.در مورد بیمارى قند مى‌توان  ٢٠  گرم برگ خشك گیاه را با  ٢٠  گرم‌برگ خشك تمشك در یك لیتر آب جوش دم كرد و در عرض  ٢۴  ساعت بتدریج‌
استفاده نمود.

در مورد ورم روده مى‌توان از جوشاندهء  ۶٠  گرم میوهء گیاه در یك لیتر آب‌استفاده كرد كه  ۵ - ۴  فنجان در روز خورده شود.اگر در حدود  ١٠٠  گرم میوهءخشك آن پخته شده و مخلوط با  ٣٠٠  گرم سركه رقیق خورده شود براى رفع‌اسهالهاى ساده مفید است.
در فرانسه معمول است  ١٠٠  گرم میوهء خشك گیاه را گرفته خرد كرده و در ۵٠٠  گرم عرق كشمش به مدت  ١۵  روز خیس مى‌كنند و مرتبا آن را به هم مى‌زنند.
به این ترتیب نوعى تنطور تهیه مى‌شود كه به عنوان قابض و ضدعفونى‌كننده براى رفع‌ناراحتى‌هاى معده روى شكم مى‌مالند و یا براى التیام برفك روى مخاط دهان،درمحل برفكها مى‌مالند.

توضیح:گیاه دیگرى كه از خانوادهء انگور فرنگى‌ (eaecagarfixaS) مى‌باشد به نام‌علمى‌ .fseD elatneiro sebiR كه به انگلیسى‌ tnerruc latneirO گفته مى‌شود نیز درایران مى‌روید كه در ارسباران با نام قره‌قات شناخته مى‌شود.شرح این گیاه و خواص‌دارویى آن در جلد دوم این كتاب در قسمت انواع انگور فرنگى آمده است.

مطالعات و بررسى‌هاى علمى كه در مورد گیاه انگور خرس‌ (isru-avu solihpatsotcrA) در مراكز تحقیقات بین‌المللى به عمل آمده است.

جالینوس طبیب معروف برگهاى گیاه انگور خرس را به عنوان قابض براى درمان‌زخمها و جلوگیرى از خونریزى تجویز مى‌كرده است.ولى تا مدتها یعنى تا قرن‌سیزدهم این گیاه نافع مورد توجه كارشناسان گیاه‌درمانى مغرب زمین نبود ولى درمشرق‌زمین بخصوص حكماى طب سنتى ایران به خواص درمانى این گیاه تحت نام‌عنب الدّب توجه خاص داشتند و براى درمان بیمارى‌هاى مختلف تجویز مى‌كردند.

زمانى كه ماركوپولو به اروپا بازگشت و در یادداشتهاى خود اشاره كرده بود كه‌پزشكان چینى از این گیاه به عنوان مدّر و براى درمان ناراحتى‌هاى كلیه و مجارى‌ادرار استفاده مى‌كنند از آن تاریخ كم‌كم این گیاه در اروپا مورد توجه قرار گرفت وبراى همان ناراحتى‌ها توصیه مى‌شد.از طرف دیگر اولین گروههاى مهاجران‌اروپایى به امریكا كه این اطلاعات را با خود داشتند پس از ورود به امریكا با تعجب‌مشاهده كردند كه سرخ‌پوستان بومى آن دیار مستقلا از این گیاه براى درمان‌ناراحتى‌هاى كلیه و مجارى ادرار استفاده مى‌كنند و به علاوه سرخ‌پوستان برگهاى‌چرمى این گیاه را با توتون مخلوط كرده به صورت دخانیات مصرف و دود مى‌كردند
و آن را kinnikinniK مى‌گفتند.

از سال  ١٨٢٠  گیاه انگور خرس رسما به عنوان یك گیاه دارویى براى رفع‌عفونتهاى مجارى ادرار در فارماكوپه امریكا وارد شده و تا سال  ١٩٣۶  همچنان درفارماكوپه باقى بود.در سال  ١٨۵٢  شیمى‌دانها مادهء مؤثر فعال آربوتین را در گیاه‌كشف كردند.در قرن نوزدهم پیشروان نوآورى‌هاى پزشكى این گیاه را براى درمان‌اسهال ساده،اسهال خونى،سوزاك،ادرار در بستر و ناراحتى‌هاى مزمن كلیه ومجارى ادرار توصیه مى‌كردند.در عصر حاضر كارشناسان پزشكى روش هوموپاتى‌ ١ داروهایى با مقادیر خیلى جزیى از این گیاه تهیه كرده و براى رفع خون در ادرار وناراحتى‌هاى كلیه و عفونتهاى مجارى ادرار و ترشحات غیر ارادى ادرار تجویزمى‌كردند.

اثر گیاه در رفع ناراحتى‌هاى مجارى ادرار

كارشناسان گیاه‌درمانى امریكاى شمالى در حال حاضر متفقا این گیاه را براى رفع‌ناراحتى‌هاى كلیه و مجارى ادرار تجویز مى‌كنند.تحقیقات متعددى نشان مى‌دهد كه‌در مجارى ادرار مادهء شیمیایى آربوتین موجود در گیاه انگور خرس از نظر شیمیایى به‌مادهء دیگرى به نام هایدروكینون‌ ٢ تبدیل مى‌شود.به علاوه در گیاه مواد شیمیایى‌دیگرى با آثار مدّر ٣ نظیر اورسولیك اسید ۴ و انواع تانن كه بسیار قابض هستند و یك‌مادهء شیمیایى دیگرى به نام آلانتوان‌ ۵ وجود دارد مادهء آلانتوان به رشد سلولهاى‌جدید سالم كمك مى‌كند.
وجود مواد مختلف شیمیایى فعّال در گیاه انگور خرس آثار شفابخش گیاه را درمورد رفع ناراحتى‌هاى مجارى ادرار كاملا تأیید مى‌نماید.تجربیات عدهء زیادى ازكارشناسان گیاه‌درمانى نشان مى‌دهد كه مصرف گیاه انگور خرس براى رفع‌ناراحتى‌هاى مجارى ادرار حتى در مواردى كه آنتى‌بیوتیكها جواب نداده‌اند بسیار
مؤثر و مفید بوده است.در این موردنظر پزشكان رسمى كه با داروهاى شیمیایى عمل‌مى‌كنند این است كه البته ممكن است تجربیات فوق در مورد اثر گیاه انگور خرس‌صحیح باشد ولى هنوز محافل علمى معتقدند كه آنتى‌بیوتیكهاى مناسب عموما وقاعدتا باید بیشتر مؤثر باشند،ولى به هر حال توصیه این است كه در مورد ناراحتى‌هاى‌ملایم و غیر حاد مجارى ادرار مى‌توان بدوا از گیاه انگور خرس استفاده كرد ولى درموارد شدید روشهاى استاندارد پزشكى جدید با داروهاى شیمیایى استفاده شود.

در مصرف گیاه انگور خرس نكته مهمى كه باید رعایت شود این است كه«براى‌اینكه حداكثر استفاده از خاصیت عفونت‌كشى گیاه بشود باید ادرار قلیایى باشد و معنى‌آن این است كه در جریان درمان با این گیاه باید از خوردن غذاها و مكملهاى شیمیایى‌و اسیدى نظیر مركبات،آب میوهء ترش،ویتامین‌ C و tuarkreuaS خوددارى شود.»توضیح: tuarkreuaS نوعى خوراك معمول در امریكاست كه براى درست كردن آن‌كلم را كاملا خرد و ریز كرده با نمك آغشته مى‌نمایند و مى‌گذارند كه تخمیر و ترش‌شود.

در مورد بیمارى‌هاى زنان‌

گیاهان و داروهاى مدّر نظیر انگور خرس معمولا از نفخهاى شدید برخى از زنان‌در روزهاى قبل از عادت ماهیانه جلوگیرى مى‌نماید و طبق تحقیقاتى كه در موردجانوران به عمل آمده،گیاه انگور خرس همچنین براى تحریك انقباضهاى رحمى‌مؤثر است.زنان باردار نباید از این‌گونه داروها استفاده كنند.

در مورد فشار خون بالا

پزشكان معمولا براى كاهش فشار خون بالا داروهاى مدّر تجویز مى‌كنند.اگرفشار خون دارید و مى‌خواهید از گیاه مدّر انگور خرس استفاده كنید،اشكالى نداردولى زیر نظر پزشك باید انجام شود.زیرا داروهاى مدّر پتاسیم بدن را كه عنصر بسیارلازمى است را شدیدا كاهش مى‌دهند و اگر این‌گونه داروها را مرتبا مصرف كنید بایدغذاهاى غنى از پتاسیم نظیر موز و سبزیجات تازه زیاد مصرف كنید.

التیام زخم‌

آلانتوان موجود در انگور خرس التیام زخمها را تسریع مى‌كند.آلانتوان مادهء
مؤثر تعداد زیادى از داروهاى شیمیایى بدون نسخه است كه به صورت كرم و پمادبراى پوست تجویز مى‌شوند،نظیر mlaB piL eros dloC L-nicepreH براى‌تبخالهاى روى لب و یا maerc edimigaV براى رفع تحریكهاى در ارتباط باعفونتهاى آلت تناسلى زنان و...

براى كنترل اسهال‌

تاننهاى قابض موجود در گیاه انگور خرس براى رفع اسهال بسیار مفید است.

مقدار و روش مصرف گیاه‌

براى التیام زخم و بریدگى‌هاى كوچك پس از اینكه محل زخم و یا بریدگى‌كوچك با صابون و آب كاملا شسته و تمیز شد ممكن است له كردهء برگ گیاه روى‌آن گذارده شود و یا پارچه تمیزى را در محلول دم كردهء برگ گیاه وارد كرده و روى‌محل زخم یا بریدگى گذارد.در تهیه دم كردهء آن براى خوردن،براى اینكه مزهء قابض‌تانن آن قابل تحمل شود برگها را یك شب قبل در آب سرد خیس كنید و سپس براى‌درمان ناراحتى‌هاى مجارى ادرار و اسهال یك قاشق مربّاخورى از برگها را در یك‌پیمانه آب جوش ریخته و  ١٠  دقیقه ریز ریز با آتش ملایم بجوشد. ٣  پیمانه در روزباید خورد(هر پیمانه حدود  ٢٠٠  گرم است).براى كودكان بزرگتر از  ٢  سال وكوچكتر از  ١۶  سال و اشخاص بزرگتر از  ۶۵  سال از دم كردهء خیلى رقیق آن شروع وبه تدریج به حد مجاز برسد.

احتیاط در مصرف گیاه‌

پس از خوردن دم كردهء گیاه رنگ ادرار اغلب سبز تیره مى‌شود.تركیبات گیاهان‌دارویى كه براى كاهش وزن مصرف مى‌شود معمولا داراى مادهء مدّر هستند كه ادراررا زیاد مى‌كنند.انگور خرس از گیاهانى است كه در اغلب این‌گونه تركیبهاى دارویى‌كاهش وزن،مصرف مى‌شود زیرا تولید ادرار را زیاد مى‌كند.ولى توجه شود كه‌داروهاى مدّر موقتا وزن را كاهش مى‌دهد امّا به محض قطع داروها وزن به حالت‌اولیه باز مى‌گردد.براى كاهش وزن به‌طور اصولى در صورتى كه از نظر سلامتى‌ضرورى تشخیص شود تنها داروهاى مدّر تجویز نمى‌شود و كلید اصلى براى كاهش‌وزن بادوام و صحیح،كاهش چربى و ازدیاد فایبر در غذاها،تمرینهاى متناسب‌
ورزشى و راه‌پیمایى در هواى آزاد بدون آلودگى است.
بعضى از كارشناسان محافظه كار گیاه‌درمانى عقیدهء چندانى به مصرف‌انگور خرس ندارند زیرا مى‌گویند در برخى اشخاص این گیاه ایجاد آشفتگى و قى وطنین در گوش و تشنج مى‌نماید.منبع این بدبینى تحقیقى است كه در سال  ١٩۴٩  به‌عمل آمده بود ولى در آن تحقیق خود گیاه مصرف نشده بود بلكه مادهء مؤثر فعال‌شیمیایى ضد عفونت گیاه یعنى‌ enoniuqordyH از گیاه جدا شده و به مقدار زیادمصرف شده ولى مصرف خود گیاه در حد مجاز معمولا بدون ناراحتى است و اگرعوارض كوچكى از نظر طنین در گوش ایجاد شود كافى است كه مقدار مصرف آن‌كاسته شود،فورا عوارض قطع مى‌شود.
گیاه انگور خرس از نظر مقدار تانن آنقدر غنى است كه معمولا از آن درچرمسازى استفاده مى‌شده است و مصرف زیاد تانن در انسان ممكن است ایجادناراحتى معده نماید.
تانن از موادى است كه در مورد سرطان‌زایى آن بحثهاى له و علیه و متناقض‌مى‌شود.بعضى از كارشناسان در مورد سرطان‌زایى آن هشدار مى‌دهند ولى به هر حال‌اثر گیاه انگور خرس در ایجاد سرطان هنوز قطعى و روشن نیست ولى چون این بحث‌مطرح شده است شرط احتیاط ایجاب مى‌كند اشخاصى كه مظنون به سرطان هستند ازخوردن این گیاه خوددارى نمایند و یا اگر به دلایلى لازم است مصرف كنند با شیرمخلوط و بخورند كه تانن آن خنثى شود.

در مورد مصرف این گیاه توصیه مراجع صاحب‌نظر این است كه باستثناى كودكان زیردو سال و زنان باردار و مادران شیرده براى سایر اشخاص با رعایت ملاحظاتى كه دراین بخش ذكر شد،در حد مجاز بى‌اشكال است،به هر حال باید زیر نظر پزشك‌مصرف شود.

منبع: معارف گیاهی 4

برچسب ها: خواص قره قاط ، رفع ناراحتى‌هاى مجارى ادرار ، بیمارى قند ، رفع فشارخون ، ضد عفونى مجراى ادرار ، اشتهاآور ، بیمارى‌هاى پوست ،
 
آپلود عکس


script language=