تبلیغات
مجربات طب سنتی - آسارون

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - آسارون

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
آسارون
در بازار و در كتب طب سنتى «آسارون» نامبرده مى‌شود. بیخ یا ساقۀ زیرزمینى گیاه كه در طب سنتى مصرف دارویى دارد نیز «اسارون» گفته مى‌شود. به فرانسوى آن را Asaret و Oreille d?homme و به انگلیسى Foalfoot و Cabaret مى‌نامند. 
گیاهى است از خانوادۀ Aristolochiaceae نام علمى آن Asarum europaeum L. 
و مترادفهاى آن Asarum officinale Moench. و Asarum reniforme Gilib. 
مى‌باشد.


مشخصات

گیاهى است علفى چندساله خیلى كوچك بلندى آن كمتر از  ١۵  سانتى‌متر است. 


به‌طورى‌كه گیاه روى زمین خوابیده و گسترده است. ریشۀ آن كمى دراز و كمى كج و گره‌دار و كمى افقى در خاك قرار دارد، رنگ آن زرد و قطر آن كمى كمتر از قطر ساقه زیرزمینى زردچوبه است. برگهاى آن مدوّر به شكل گوش انسان و یا به شكل كف پاى شتر. گلهاى آن منفرد، رنگ قسمت خارجى آن سبز كثیف مخلوط با قرمز و رنگ داخل آن قرمز است و در اردیبهشت‌ماه ظاهر مى‌شود.

این گیاه در جنگلها و كوهستانات كنار نهرها و نقاط سایه‌دار مناطق معتدل اروپا و شمال آسیا به‌طور خودرو مى‌روید. در ایران تا به حال شناسایى نشده است. چون در اجزاى اغلب داروهاى تركیبى گیاهى از آن نامبرده مى‌شود و در بازار نیز عرضهمى‌شود لذا به ذكر مشخصات و خواص آن مبادرت مى‌شود.

تركیبات شیمیایى

معمولا ساقه زیرزمینى و برگ گیاه به عنوان دارو مصرف مى‌شود. از نظر تركیبات شیمیایى گیاه داراى اسانس روغنى فرّار و گلوكوزید است. همچنین وجود بورنیل آستات  ١ ، متیل اوژنول  ٢ و آزارون  ٣ در آن تأیید شده است. در ریشۀ آن  ١٧ / ١  درصد آلكالوئید آزارین  ۴ و آزارون وجود دارد. در برگهاى آن ماده آزارون و یك گلوكوزید یافت مى‌شود. سمیّت ریشۀ آن ضعیف است و تأثیر آن در قورباغه و سگ و خرگوش در حد ازدیاد شتاب تنفس، تحریكات موضعى، تهوع و استفراغ مى‌باشد ]G. I. M. P[ . بررسى‌هاى جدید دیگرى نشان مى‌دهد كه اسانس روغنى گیاه تازه شامل حدود  ۵٠  درصد آزارون مى‌باشد كه  ۶۵  درصد از اسانس نعنا فلفلى بیشتر سمیّت دارد.

خواص-كاربرد

در هند، مادۀ عامل گیاه كه اسانس روغنى فرّار آن است قى‌آور و نرم‌كنندۀ سینه است و در موارد جراحات جهاز هاضمه و بیمارى سیلیكوزیس  ۵ كه نوعى بیمارى ریوى ناشى از استنشاق هواى داراى ذرات سیلیس مى‌باشد و همچنین براى خشكى حلق و التهاب غشاى حنجره كه با ترشح همراه باشد، آثار مفیدى نشان داده است. 

آسارون از نظر طبیعت طبق رأى حكماى طب سنتى گرم و خشك است و ریشه و برگ آن به عنوان دارو مصرف مى‌شود. لطیف‌كننده است و بازكنندۀ انسداد و گرفتگى‌هاى مجارى عروق مى‌باشد. مقوى و پاك‌كنندۀ دماغ و اعصاب و كبد و سپرز و كلیه است. خوردن آن بتنهایى یا با داروهاى مناسب دیگر براى بیمارى‌هاى سرد دماغى نظیر صرع، لقوه، فلج، سستى اعضا، تشنج امتلایى و خواب‌رفتگى نافع است.
اگر  ١۵  گرم از ریشۀ خشك آن را در  ۵ / ٢ - ٢  كیلوگرم آب انگور براى مدت ۶٠ - ۵٠  روز خیسانده و پس از آن مصرف كنند براى دردهاى داخلى، استسقا، یرقان، ورم كبد و طحال و پاك كردن آلات بول و رحم از رطوبتهاى لزجه و پاك كردن كلیه و مثانه و تسكین درد آنها و سختى ادرار و قطع قاعدگى و درد مفاصل و لگن خاصره و سیاتیك و نقرس مفید است. خوردن  ۵  گرم آن با آب عسل مسهل است و اگر با شیر شتر یا شیر گوسفند خورده شود براى تقویت نیروى جنسى سردمزاجان مفید است. آسارون براى ریه مضّر است و از این نظر باید با مویز خورده شود و مقدار خوراك آن  ١۵ - ۵  گرم است. جانشین آن از نظر دارویى هم‌وزن آن وج یا زنجبیل و یا نصف وزن آن خولنجان و نصف دیگر وج مى‌باشد. از این گیاه نوعى رنگ سبز گرفته مى‌شود. به علت سمّى بودن این گیاه به‌ندرت مصرف داخلى آن توصیه مى‌شود و در مواردى كه مصرف داخلى آن لازم باشد باید زیر نظر پزشك باشد.

منبع:معارف گیاهی 5

برچسب ها: خواص اسارون ، نرم‌كنندۀ سینه ، بیمارى سیلیكوزیس  ۵ ، گرفتگى‌هاى مجارى عروق ، پاك‌كنندۀ دماغ و اعصاب و كبد و سپرز و كلیه ، خواب‌ رفتگى ، تقویت نیروى جنسى ،
 
آپلود عکس


script language=