تبلیغات
مجربات طب سنتی - علف هفت بند مرغان

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - علف هفت بند مرغان

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
علف هفت بند مرغان
به فارسى «هزار بندك» و «علف هفت بند مرغان» و در كتب طب سنتى با نام عربى آن «طرنه» ذكر شده. از گروه گیاهان جنس Polygonum مى‌باشد. به فرانسوى به آن Renouee des oiseaux و Centinode و Trainasse و به انگلیسى Knot grass و Bird?s knotgrass گویند. گیاهى است از خانوادۀ Polygonaceae نام علمى آن Polygonum aviculare L. مى‌باشد.


مشخصات


علف هفت بند مرغان گیاهى است یكساله، كوتاه، داراى ساقه‌اى پرگره، خوابیده روى زمین طول آن در حدود  ۵٠ - ٢٠  سانتى‌متر است، برگهاى آن ریز نوك‌تیز. 
گلهاى آن قرمزرنگ كمى مایل به سبز و كوچك است. این گیاه از علفهاى بسیار سمج در كشاورزى است و به سادگى از بین نمى‌رود و حتى اگر مدتها لگدمال شود، باز به گل و دانه مى‌نشیند. 
معمولا در چمنها و اراضى متروك و زمینهاى زراعتى در همه جا دیده مى‌شود. 

در اغلب مناطق اروپا و آسیا و امریكاى شمالى انتشار دارد. در ایران تقریبا در تمام مناطق كشور مى‌روید. در اطراف تهران، قلهك، كرج در مناطق شمال ایران در بندر گز، گیلان، آذربایجان، اصفهان، تفرش، نهاوند، بلوچستان، سرحدات شرقى كشور و در درّه هریرود به‌طور خودرو شناسایى شده است.


تركیبات شیمیایى 

از نظر تركیبات شیمیایى در گیاه هفت بند مرغان پولیگونیك اسید، اسانس و همچنین گلى‌كوزیدهاى كوئرستین- ٣ -آرابینوزید  ١ و آویكولارین  ٢ مشخص شده است. عصارۀ آبى و عصارۀ الكلى برگهاى گیاه براى گربه و خرگوش مسموم‌كننده است ]G. I. M. P[ . تخم آن سمّى است و گرد ریشۀ آن خاصیت حشره‌كشى دارد. در گزارش بررسى‌هاى دیگرى آمده است كه در گیاه قند، موم، تانن، كوئرستین  ٣ ، آرابینوزید  ۴ و آویكولارین یافت مى‌شود [چونگ یائوچى]. در گیاه مقدار لعاب و اسید اكسالیك  ۵ نیز وجود دارد.

خواص-كاربرد 

در هند از گیاه به عنوان قابض و بندآورندۀ خون استفاده مى‌شود. از ریشۀ خشك آن در استعمال خارجى به عنوان مسكّن درد مصرف مى‌شود. تخم آن كمى سمّى و مسهل و قى‌آور است. طبق بررسى‌هاى جدید روشن شده است كه گیاه به عنوان جانشین ارگوت در ناراحتى‌هاى رحمى اثر مفید دارد ]G. I. M. P. &S[ . 
در مناطق خاور دور در اغلب مدارك دارویى آمده است كه از گیاه به عنوان ضد كرم بخصوص براى معالجه و رفع آسكارید  ۶ استفاده مى‌شود. در برخى مدارك آمده است كه براى رفع كرمهاى رودۀ بچه‌ها مؤثر است. 
در كره از برگها و سرشاخه‌هاى سبز گیاه براى تخفیف تب و در رفع اگزما استفاده مى‌شود [چونگ]. در چین مرسوم است كه گیاه را در ماههاى خرداد تا مرداد جمع‌آورى و در آفتاب خشك مى‌كنند. گیاه تلخ و مدّر است و براى بیمارى‌هاى پوستى و زردى و بیمارى‌هاى زنان تجویز مى‌شود [چونگ یائوچى]. همچنین براى آفتاب‌زدگى و رفع دردهاى معده و وبا مفید است [ایچى سورا]. در هندوچین گیاه راكه داراى مقدار قابل ملاحظه‌اى تانن است براى جوش خوردن زخمها توصیه مى‌كنند [پتلو]. در شبه جزیرۀ مالایا گیاه علف هفت بند مرغان از چین وارد مى‌شود و براى مداواى سوزاك مصرف مى‌كنند و براى این گیاه خواص مدّر، قابض و تونیك قایل هستند [هوپر]. 
در فرانسه معمول است از جوشاندۀ  ۵٠ - ٣٠  گرم گیاه در یك لیتر آب قند و در صورت امكان در یك لیتر شربت گیاه قره‌قاط  ١ روزانه 3-2 فنجان براى قطع اسهال مى‌خورند. 
از گیاه هفت بند مرغان براى كاهش ورم رودۀ بزرگ و قطع خونروى‌هاى رحم به جاى ارگوت استفاده مى‌شود. خوردن جوشاندۀ برگ گیاه در بهبودى مسلولین و كاهش عرق مفرط و كم شدن اخلاط آنها اثر مفید دارد. شیرۀ آن براى جلوگیرى خونروى از بینى مؤثر است و كمى از آن را در بینى بالا مى‌كشند خون قطع مى‌شود.

ریشۀ جوشاندۀ برگ آن براى كاهش حدت حمله‌هاى آسم و برونشیت اثر نافع دارد.

میزان قند در ادرار را كاهش مى‌دهد و در عین حال مدّر است و براى رفع سنگ كلیه و رفع ناراحتى‌هاى مثانه مؤثر است. مقدار خوراك آن  ۵٠ - ٣٠  گرم برگ گیاه یا گیاه با ریشه به صورت جوشانده در  ١٠٠٠  گرم آب است كه روزانه چند فنجان بخورند.

منبع: معارف گیاهی 5


برچسب ها: خواص علف هفت بند مرغان ، مسكّن درد ، ناراحتى‌هاى رحمى ، كرمهاى رودۀ بچه‌ها ، رفع اگزما ، ورم رودۀ بزرگ ، رفع سنگ كلیه و رفع ناراحتى‌هاى مثانه ،
 
آپلود عکس


script language=