تبلیغات
مجربات طب سنتی - سیاه‌دانه

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - سیاه‌دانه

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
سیاه‌دانه
به فارسى «سیاه‌دانه» و «سیاه‌تخمه» و در كتب قدیم طب سنتى با نامهاى «شونیز» و «شونوز» آمده است. و به عربى آن را «حب السودا» و «كمون اسود» مى‌نامند. به فرانسوى Nigelle cultivee و Anis noir و Cumin noir و Patte d?araignee و Nigelle و Cheveux de Venus و به انگلیسى Black cumin گفته مى‌شود. گیاهى است از خانوادۀ Ranunculaceae جنس Nigella و نام علمى آن Nigella sativa L.مى‌باشد.


گونۀ N. sativa معمولا گونه‌اى است كه كاشته مى‌شود و گونۀ دیگرى نیز كه در ایران مى‌روید و از نظر شكل و خواص مشابه آن است به نام Nigella arvensis L.

مى‌باشد كه به فرانسوى Nigella des champs و Nigelle sauvage و به انگلیسى Small garden fennel flower گفته مى‌شود. 
توضیح: سیاه‌تخمه مزروع ) N. sativa( كه به فرانسوى به زیره سیاه نیز معروف است كه البته زیره سیاه نیست، به عنوان ادویه نیز با نام Toute-epice و Poivrette گفته مى‌شود. توجه فرمایید كه نام Toute epice به گرد میوۀ گیاه ادویه‌اى دیگرى نیز اطلاق مى‌شود كه نام علمى آن Pimenta officinalis است كه شرح و خواص آن در مجلات این كتاب تحت نام «فلفل افرنجى» آمده است.مشخصات 
 ١ . سیاه‌تخمۀ مزروع ) N. sativa( گیاهى است علفى یكساله پوشیده از كرك ظریف با برگهاى تقسیم‌شده با بریدگى‌هاى خیلى عمیق به‌طورى كه برگ را به صورت تعدادى نوار باریك درمى‌آورد. رنگ برگ سبز غبارى. گلهاى آن منفرد، برگچه‌هاى زیر گل درشت به رنگ آبى یا سفید و گلبرگها خیلى كوچك و به شكل سر چپق است. دانه‌هاى آن كوچك سیاه و وقتى فشار داده شود بوى مطبوعى از آن استشمام مى‌شود. و به همین علت سیاه‌تخمه را در بعضى مناطق به عنوان ادویه مصرف مى‌كنند. 
سیاه‌تخمه مزروع در اغلب مناطق ایران از جمله اراك مى‌روید و در اصفهان و سایر مناطق كاشته مى‌شود و معمولا روى نان مى‌ریزند. 
 ٢ . سیاه‌تخمه دشتى یا سیاه‌تخمه وحشى ) N. arvensis( گیاهى است علفى یكساله خیلى كوتاه. برگهاى آن شبیه سیاه‌تخمۀ مزروع با تقسیمات باریك نخى. گلهاى آن آبى با خطوط سبزرنگ است. دانه آن بیضى، مثلثى‌شكل به رنگ سیاه و به ابعاد  ٢ - ١  میلى‌متر مى‌باشد. 
این گیاه اغلب در مزارع غلات و در نقاط متروك در مناطق اروپا، افریقاى شمالى، آسیاى صغیر و آسیا مى‌روید. در ایران در آذربایجان و در مناطق شمالى ایران در شمال لوشان مى‌روید و به‌طور پرورشى نیز كاشته مى‌شود.

تركیبات شیمیایى

از نظر تركیبات شیمیایى در دانه‌هاى سیاه‌تخمه مزروع ) N. sativa( اسانس و یك گلوكوزید سمّى به نام ملانتین  ١ و یك مادۀ تلخ غیر متبلور زردرنگ محلول در آب و الكل به نام نیژلین  ٢ مى‌باشد. مقدار اسانس دانه در حدود  ۵ / ١  درصد است و در حدود  ٣۵  درصد نیز در دانه روغن ثابت وجود دارد. ملانتین یك ساپونین گلوكوزیدى بى‌شكل است كه در آب حل نمى‌شود. به علاوه در دانه در حدود یكدرصد ماده‌اى به نام ملانتى‌ژنین  ١ یافت مى‌شود ]G. I. M. P[ . 
در دانۀ سیاه‌تخمه دشتى N. arvensis نیز مادۀ تلخ نیژلین و حدود  ٢۵  درصد روغن ثابت و اسانس وجود دارد. 
در گزارش بررسى دیگرى آمده است كه در اسانس سیاه‌تخمه مادۀ عامل متبلورى به نام نیژلون  ٢ وجود دارد.

خواص-كاربرد 

در هند سیاه‌تخمه به عنوان محرّك، بادشكن، مدّر، قاعده‌آور و زیادكنندۀ ترشح شیر تجویز مى‌شود. سیاه‌دانه را به منظور كاستن حدّت اثر آن با روغن كنجد مخلوط كرده و در استعمال خارجى براى فروكش كردن تاولهاى پوست مى‌مالند. به علاوه در موارد گزش نیش عقرب نیز مى‌مالند، مفید است. 
در شبه جزیرۀ مالایا از سیاه‌تخمه مخلوط با داروهاى دیگرى به صورت ضماد براى آبسه‌ها، روماتیسم، ورم گوش و زخم بینى و سردرد مصرف مى‌شود و همچنین از آن محلولى درست مى‌كنند كه بیماران تب‌دار را با آن كمپرس مى‌كنند و یا از آن محلول به صورت غرغره استفاده مى‌شود. از سیاه‌تخمه براى ترمیم ضعف بدن و رفع مسمومیتهاى خون و در موارد بزرگ بودن كبد، تهوع، شكم‌درد، یبوست و براى تقویت زنان پس از وضع حمل تجویز مى‌شود [بركیل].

از نظر طبیعت سیاه‌تخمه طبق نظر حكماى طب سنتى خیلى گرم و خشك است. 
رنگ تخم سیاه است ولى مغز آن سفید مى‌باشد و نیروى داروئى آن تا هفت سال باقى مى‌ماند. خواص آن گرم‌كننده است، رطوبتها را خشك مى‌كند و اخلاط را اعتدال مى‌بخشد و اخلاط غلیظ را رقیق مى‌نماید. قاعده‌آور است و ترشح شیر را نیز افزایش مى‌دهد. زیاد خوردن آن موجب سقط جنین زنده و مرده مى‌شود. در مورد سموم سرد اثر تریاق و ضد سمّ دارد (در اثر وجود ملانتین) . در تمام موارد فوق ممكن است از دم‌كرده یا از بخور آن و یا به صورت شیاف با روغن سوسن استفاده مى‌شود. براى تسكین سرفۀ سرد، درد سینه، ناراحتى تنفس (انتصاف نفس) ، قى، آشفتگى، استسقا، یرقان و ناراحتى طحال، قولنجهاى نفخى به صورت خوردن یا ضماد مفید است. اگرهر صبح خورده شود قاعده‌آور است و ترشح ادرار و شیر را زیاد مى‌كند و اگر با روغن سرخ شود و خورده شود براى درخشان كردن رنگ صورت خوب است. اگر با سركه خورده شود براى اخراج اقسام كرم معده نافع است. براى رفع ناراحتى تنفس باید با آب و عسل خورد. خوردن آن با عسل براى خرد كردن سنگ كلیه و مثانه و رفع تبهاى مزمنه و سوختۀ آن براى بواسیر خوب است خصوصا اگر با ربّ مورد خورده شود. اگر  ٨ - ٧  عدد از دانۀ آن را در شیر تازه بخیسانند و پس از یك ساعت آن را بسایند و در بینى كسى كه زردى دارد و چشمهاى او زرد شده بچكانند بسیار مفید است. و زردى را رفع مى‌نمایند. اگر دم‌كردۀ آن با سركه مضمضه شود براى درد دندان سرد نافع است و ضماد آن روى پیشانى براى جلوگیرى از حدّت زكام و رفع سردرد سرد مفید است. اگر با عسل و روغن خورده شود براى تسكین درد رحم و دردهاى پس از زایمان نافع است. و اگر آن را سرخ كرده و كوبیده و با گلاب ضماد درست كنند، براى زخمهاى سوداوى پا مجرب است. اگر سرخ‌كردۀ آن را كوبیده و با روغن زیتون چند جوش بدهند و چند قطره از آن را در بینى بچكانند براى رفع زكام كه با عطسه بسیار همراه باشد، مفید است. اسراف در خوردن سیاه‌تخمه در گرم‌مزاجان موجب ورم و دردهاى گلو و گرفتگى‌هایى مى‌شود از این جهت گرم‌مزاجان باید در سركه بخیسانند و سپس بخورند. براى كلیه مضّر است از این نظر باید با كتیرا خورده شود.

مقدار خوراك آن در سردمزاج‌ها تا  ٨  گرم و در گرم‌مزاج‌ها تا  ٢  گرم است.

خوردن یا مالیدن روغن آن مخلوط با روغن زیتون و كندر براى افزایش نیروى جنسى بسیار مفید است.

منبع: معارف گیاهی 5

برچسب ها: خواص سیاه دانه ، زیادكنندۀ ترشح شیر ، تقویت زنان ، بزرگ بودن كبد ، خرد كردن سنگ كلیه و مثانه ، افزایش نیروى جنسى ، یرقان و ناراحتى طحال ،
 
آپلود عکس


script language=