تبلیغات
مجربات طب سنتی - شاه‌ بلوط

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - شاه‌ بلوط

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
شاه‌ بلوط
به فارسى «شاه بلوط» و در كتب طب سنتى و به عربى آن را با نامهاى «شجره قصطل» ، «قصطل» (در مصر) ، «ابو فروه» ، «بلوط الملك» و «شجره بلوط الملك» مى‌نامند. به فرانسوى Chātaignier و به انگلیسى Chestnut tree و Sweet chestnut tree و Meat nut tree گفته مى‌شود. گیاهى است از خانوادۀ Fagaceae نام علمى آن Castanea Sativa Mill. و مترادف آن Castanea vulgaris Lam. و Castanea vesca Gaertn. مى‌باشد.


مشخصات

شاه‌بلوط درختى است بزرگ كه سالهاى دراز عمر مى‌كند. ارتفاع آن تا  ۵٠  متر نیز دیده شده است. برگهاى آن دراز، بیضى نوك‌تیز، كشیده، دندانه‌دار، با دمبرگ و به رنگ سبز چمنى است. گلهاى نر آن به شكل شاتونهاى استوانه‌اى و گلهاى مادۀ آن معمولا سه‌تا سه‌تا در یك محفظه قرار دارد. میوۀ آن پس از رسیدن داراى  ۶ - ٣  خانه است كه تخمها در آنها قرار دارند. پوست خارجى میوه تیغدار است. 
شاه‌بلوط بیشتر اراضى سیلیسى را ترجیح مى‌دهد، از خاكهاى آهكى پرهیز دارد. 
معمولا در دامنه‌هاى با ارتفاع متوسط یا میان‌بند جنگل مى‌روید. شاه‌بلوط بومى امریكا و جنوب اروپاست ولى به‌طور گسترده‌اى در مناطق مختلف آسیا، ایران، قفقاز حتى تا چین انتشار دارد. در ایران در جنگلهاى شفت، شفارود، مخلوط بادرختان ممرز و كلهو و بلندمازو مى‌روید. تكثیر شاه‌بلوط از طریق كاشت بذر آن صورت مى‌گیرد. بذر را معمولا پس از چیدن در لاى ماسه نگه مى‌دارند و در اوایل بهار در خزانه‌اى كه با خاك خوب آماده باشد، روى خطوطى به فواصل  ٢۵  سانتى‌متر در عمق  ٧ - ۶  سانتى‌متر مى‌كارند. در بهار سال بعد گیاهان جوان حاصله را به محل دیگرى منتقل و روى خطوطى با فاصلۀ  ٨٠  سانتى‌متر و فاصلۀ بین نهالها  ۵٠  سانتى‌متر نشا مى‌نمایند. در حوالى سال ششم كه نهالها در حدود  ٣ - ٢  متر ارتفاع دارند آنها را به محل اصلى منتقل مى‌كنند. معمولا شاه‌بلوط را در حاشیۀ مزارع و جاده‌ها و خیابانها با فاصلۀ  ١۵ - ١٠  متر مى‌كارند.

تركیبات شیمیایى

در برگهاى شاه‌بلوط در حدود  ۴۶  درصد آب و حدود  ٨  درصد پروتئین است.در برگها و پوست درخت و در چوب شاه‌بلوط تانن وجود دارد ( ١٠ - ٨  درصد) . 
میوۀ آن از نظر مواد مغذى جالب است. در هر  ١٠٠  گرم قسمت قابل خوردن میوۀ خشك آن مواد زیر موجود است: 
آب  ٨ - ٧  درصد، مواد نشاسته‌اى و قند  ٧۵  درصد، پروتئین  ۶  درصد، چربى  ۴  درصد، كلسیم  ۵٢  میلى‌گرم، فسفر  ١۶٠  میلى‌گرم، پتاسیم  ٨٧۵  میلى‌گرم، آهن  ٣  میلى‌گرم، تیامین  ٣٢ / ٠  میلى‌گرم، رایبوفلاوین  ٣٨ / ٠  میلى‌گرم و نیاسین  ٢ / ١  میلى‌گرم.

خواص-كاربرد 

دم‌كردۀ  ۵٠  در هزار برگهاى شاه‌بلوط مقوى و قابض است و براى تسكین حمله‌هاى شدید سرفه و سیاه‌سرفه و همچنین شرایط تحریكى جهاز تنفسى به‌طور كلى اثر نافع دارد. براى جلوگیرى از اسهال ساده نیز مفید است. جوشاندۀ  ٨٠ - ٧٠  گرم برگ و پوست درخت در  ١٠٠٠  گرم آب به صورت غرغره براى رفع درد گلو و حلق اثر نافع دارد. این جوشانده روى زخمهاى واریسى اثر كنترل‌كننده دارد.

منبع:معارف گیاهی 5

برچسب ها: خواص شاه‌ بلوط ، تسكین حمله‌هاى شدید سرفه ، سیاه‌ سرفه ، جهاز تنفسى ، جلوگیرى از اسهال ساده ، رفع درد گلو و حلق ، روى زخمهاى واریسى ،
 
آپلود عکس


script language=