تبلیغات
مجربات طب سنتی - غاریقون

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - غاریقون

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
غاریقون
قارچى است كه در كتب طب سنتى و به عربى با نامهاى «غاریقون» و «غاریقون ابیض» نامبرده شده. از تیرۀ Polyporaceae است. به فرانسوى آن را Agaric blanc و Polypore de Meleze و Polypore officinal و به انگلیسى Agaric و Fungus laricis و یا Fungus of the larch مى‌نامند. در بازار دارویى هند غاریكوم گفته مى‌شود. نام علمى آن Polyporus officinalis Fries. مى‌باشد.

مشخصات 

قارچى خوراكى است كه روى درختان خانوادۀ سوزنى‌برگ بخصوص انواع Meleze كه در كتب قدیم با نام شربین نامیده مى‌شده، مى‌روید. این درختان در مناطق كوهستانى آلپ، شمال ایتالیا، جنگلهاى سیبرى و سایر جنگلهاى سوزنى‌برگ كوهستانى نیمكرۀ شمالى مى‌رویند. به همین دلیل این قارچ نیز در این مناطق فراوان یافت مى‌شود. غاریقون ابیض به شكل تودۀ سفید مخروطى‌شكل مدوّر روى تنۀ درختان و بیشتر روى درختان كهن ظاهر مى‌شود و وزن آن تا یك كیلوگرم نیز مى‌رسد. سطح خارجى آن از پوست سخت و ضخیمى پوشیده شده و روى آن شیارهاى قوسى‌شكل به رنگ زرد یا قهوه‌اى دیده مى‌شود. در سطح زیرین تودۀ قارچ لوله‌هاى كوتاه كوچك با منافذى زردرنگ وجود دارد. پس از كندن قارچ مواد خارجى آن را جدا و تمیز كرده و قطعه‌قطعه مى‌كنند و به شكل قطعات نامنظم،سفیدرنگ اسفنج مانند غبارآلود درمى‌آید و طعم آن تلخ است.

تركیبات شیمیایى 

قارچ غاریقون داراى اسید آگاریسیك  ١ ، آلكالوئید آگاریسین  ٢ مى‌باشد. خاصیت فیزیولوژیكى این اسید این است كه ترشح عرق را متوقف مى‌كند و اسراف در خوردن آن موجب قى و استفراغ شده و مسهل است ]G. I. M. P[ . در گزارش دیگرى آمده است كه این قارچ داراى ارگوسترول  ٣ و دو نوع ترى‌ترپنوئید اسید  ۴ مى‌باشد ]S. G. I. M. P[ .

خواص-كاربرد

غاریقون ابیض از مسهلهاى قوى است ولى كمتر به عنوان مسهل مصرف مى‌شود و به سبب تأثیر خاصى كه آگاریك اسید روى انتهاى عصبى غدد مولد عرق دارد و مانع ترشح عرق مى‌شود معمولا براى قطع عرقهاى شبانۀ بیماران مسلول و همچنین قطع ترشح شیر استفاده مى‌شود. در این موارد اگر به میزان  ٣ - ٢  دسى‌گرم ( ٣ / ٠ - ٢ / ٠  گرم) از گرد آن را شب در هنگام خواب بخورند معمولا پس از  ۶ - ۵  ساعت اثر آن ظاهر مى‌شود.

قارچ غاریقون خوب مى‌سوزد و اگر با شوره (نیترات دو پتاس) آغشته شود خیلى بهتر مى‌سوزد.

از نظر طبیعت طبق رأى حكماى طب سنتى غاریقون كمى گرم و بیشتر خشك مى‌باشد و معتقدند كه مسهل بلغم و سوداى توأم است و براى باز كردن گرفتگى‌هاى كبد و كلیه مفید است. اگر  ٢  گرم آن با آب خورده شود براى بند آوردن خون و اخلاط از سینه مؤثر است و اگر  ۴  گرم آن با انیسون خورده شود، براى تنگى نفس نافع است. و اگر با  ۴  گرم رب شیرین‌بیان خورده شود، براى درد سینه و سرفۀ مزمن سرد بلغمى، تنگى نفس و سختى تنفس مفید است. اگر  ۵ - ۴  گرم آن با آسارون و عسل سرشته و خورده شود براى خرد كردن سنگ كلیه و مثانه مفید است.

مشخصات 

قارچ غاریقون جراحّان روى درختان بلوط، نم‌دار و راش زندگى مى‌كند. براى تهیۀ آمادو قارچهاى جوان آمادو را گرفته در زیرزمین براى مدتى مى‌گذارند تا كمى نرم شود و پس از آنكه قشر سخت روى آن را با دقت مى‌گیرند قسمت اسفنجى نرم آن را قطعه‌قطعه كرده و به قطعات نازكى درمى‌آورند و آن را مى‌كوبند و ضمن كوبیدن كم‌كم آن را مرطوب مى‌نمایند و در دست مى‌مالند تا به شكل تودۀ نرم بیرون آید.

كاربرد: از آمادو مانند اسفنج براى شستن زخمهاى دردناك استفاده مى‌شود و براى جلوگیرى از خونریزى مفید است. اگر در محل بریدگى زخم كه خون از آن جارى است، بگذارند خون فورا قطع مى‌شود.

 ٢ . گونۀ دیگرى غاریقون به نام علمى Polyporus igniarus روى درختان سفیدار، بید، زبان گنجشك و بلوط زندگى مى‌كند و از آنهم نوعى آمادو تهیه مى‌كنند كه مصرف دارویى دارد.

غاریقون از نظر حكماى طب سنتى ایران بخصوص طبق عقیدۀ شیخ الرئیس ابو على سینا كمى گرم و بیشتر خشك مى‌باشد و آن را مسهل بلغم و سودا توأما مى‌دانند و براى باز كردن گرفتگى‌هاى كبد و كلیه توصیه مى‌نمایند. اگر  ٢  گرم آن با آب خورده شود براى قطع خونروى از سینه یا اخلاط خونى مؤثر است و اگر  ۴  گرم با انیسون خورده شود براى تنگى نفس و اگر با  ۴  گرم رب شیرین‌بیان خورده شود براى سینه‌درد و سرفه مزمن سرد بلغمى و تنگى نفس مفید است و اگر  ۴ - ۵  گرم آن با آسارون و عسل سرشته و خورده شود براى خرد كردن سنگ كلیه و مثانه مفید است.
روش تهیه گرد غاریقون: غاریقون سفید را گرفته به مقدار مورد نظر قطعه‌قطعه كرده و در گرم‌خانه مى‌خشكانند و آن را نرم صلایه نموده از الك بسیار ریز داروسازى ابریشمى نمره  ١٠٠  ردّ مى‌كنند. این گرد مسهلى است قوى و مقدار خوراك آن  ٢ - ۵ / ٠  گرم به‌طور حب مى‌باشد.

حب قوى غاریقون: ١  گرم گرد غاریقون سفید را با مقدار كافى لعاب صمغ و عصارۀ جنتیانا مخلوط نموده و  ٢٠  حب بسازند و براى دفع عرقهاى شبانۀ مسلولین  ٨ - ۴  حب در هر شب میل شود.

گونه‌هاى دیگرى غاریقون وجود دارد كه در طب سنتى مورد توجه است كه به ذكر چند گونۀ عمدۀ آنها مى‌پردازیم:

 ١ . غاریقون گونه Polyporus fomentarius كه به فارسى «غاریقون جراحّان» گفته مى‌شود. به فرانسوى Agaric de chene و Agaric astringent و Agaric des chirurgiens و به انگلیسى Spunk گفته مى‌شود. این قارچ از همان تیرۀ قارچ غاریقون سفید است. چون از این قارچها ماده‌اى به نام آمادو  ١ مى‌گیرند آن را به نام Champignon amadouvier نیز مى‌نامند.

منبع معارف گیاهی5

برچسب ها: خواص غاریقون ، ترشح عرق ، باز كردن گرفتگى‌هاى كبد و كلیه ، تنگى نفس ، اخلاط خونى ، حب قوى غاریقون ، خرد كردن سنگ كلیه و مثانه ،
 
آپلود عکس


script language=