تبلیغات
مجربات طب سنتی - انزروت‌

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - انزروت‌

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
انزروت‌
صمغى است.در كتب مختلف طب سنتى و فرهنگهاى لغات با نامهاى«انزروت»و«عنزروت»و در شرح الاسماء عربى آن«كحل فارسى»و«كحل كرمانى»و درمخزن«انزروت»،«كحل فارسى»و«كحل كرمانى»نام برده و اضافه شده است كه دراصفهان آن را«كنجده»و«كنجیده»گویند و دو نوع دارد«كنجدهء سرخ»و«كنجدهءسفید یا زرد روشن».


خواص-كاربرد و مشخصات صمغ‌


انزروت صمغ درخت خاردارى است كه برگ آن شبیه برگ مورد و برگ‌درخت كندر است و در فارس مى‌روید و بهترین نوع صمغ آن سفیدرنگ و تازه است‌كه ترد و طعم تلخ مخلوط با كمى شیرینى دارد[از كتاب قرابادین كبیر].

از نظر طبیعت گرم است و خشك و از نظر خواص حكماى طب سنتى ایرانى‌معتقدند كه ملین است و انسداد مجارى عروق را باز مى‌كند و مسهل خوبى براى بلغم‌است.اگر با تربد و هلیله و سكبینج و مانند آنها خورده شود،مسهل بلغم بسیار مؤثر وراحتى است.اگر با روغن كرچك خورده شود براى رفع تشنج حاصله از امتلأ مفیداست و اگر آن را با شیر دختران مخلوط نموده و خیس كرده و در چشم كشند براى‌رفع چسبندگى پلك چشم و قطع نزول آب و رفع جرب پلك مفید است.

اگر انزروت را در داخل پیازى كه مغزش را خالى كرده باشند بریزند و بر آتش‌گذارند تا بجوش آید و آب آن را پس از خنك شدن چند قطره در گوش بچكاننددرد گوش را ساكت مى‌كند.اگر انزروت را با عسل مخلوط كرده و فتیله‌اى را به آن‌آلوده نموده و در گوش گذارند براى پاك كردن چرك گوش بسیار مؤثر است.

خوردن انزروت براى تسكین درد مفاصل،لگن خاصره،سیاتیك،اخراج كرم معده وروده‌ها و سقط جنین مفید است.خوردن انزروت براى چاق شدن نافع است.بغدادى‌نوشته كه زنان مصر انزروت را چند ساعت در آب هندوانه خیسانده و پس از آن‌مى‌خورند و تا ده روز ادامه مى‌دهند براى چاق شدن آنها نافع است(البته براى زنانى‌كه مى‌خواهند چاق شوند زیرا معمولا این خواست بانوان در این قرن نیست).مقدارخوراك آن از  ١٠ - ٢  گرم است.اسراف در خوردن آن خطرناك است و خوردن‌ ٢٠  گرم آن چون منافذ بدن را مى‌بندد و به احشا مى‌چسبد كشنده است.

استعمال خارجى آن براى از بین بردن گوشت زاید و پاك كردن چرك وزخمهاى باز و قطع خونریزى از آنها و رویانیدن گوشت نو بسیار مفید است.

انزروت را براى رفع عوارض نامناسب آن باید قبلا تشویه نموده و سپس خورد.

روش تشویهء آن این است كه صمغ انزروت را با شیر دختران مخلوط كرده و خمیرمى‌نمایند و روى آتش مى‌گذارند تا رطوبت آن خشك و كمى برشته شود،پس از آن‌استعمال مى‌نمایند و اگر یكبار دیگر آن را كوبیده و با سفیدهء تخم‌مرغ مخلوط و خمیرنموده و باز مجددا تشویه نمایند،بهتر و مناسبتر مى‌شود.خصوصا در مواردى كه‌براى بیمارى‌هاى چشم مصرف مى‌شود،حتما تشویهء آن لازم است.

مشخصات

براى گیاهى كه صمغ انزروت از آن گرفته مى‌شود در مدارك و كتب مختلف‌نظرهاى متفاوتى داده شده است.

 ١ .در فرهنگ داروها كه تحقیقى دربارهء كتاب الابنیه عن الحقائق الادویه مى‌باشدچنین آمده:

صمغ انزروت را allococraS مى‌دانند و نام علمى این گیاه كه صمغ از آن گرفته‌مى‌شود allococras sulagartsA و گیاهى خاردار ذكر كرده است كه بلندى آن‌ ٢  ذرع و در مناطق فارس مى‌روید.به علاوه در شرح آن اشاره نموده است كه‌انزروت دو نوع است سرخ و سفید و اضافه كرده كه در شرح اسمأ انزروت را كحل‌فارسى گفته‌اند و باز به نقل از مخزن الادویه علاوه كرده است،به اصفهانى كنجده و به‌عربى كحل فارسى و كحل كرمانى گفته مى‌شود.

 ٢ .پارسا در فلور ایران و در گیاهان دارویى گیاهى به نام‌ sulagartsA suilofealucicsaf را براى كنجد سرخ و سفید ذكر كرده و نوشته است كه این گیاه دركردستان مى‌روید و مادهء شیرینى ترشح مى‌كند.رنگ آن زرد قهوه‌اى كمرنگ،شكننده،بى‌بو و شیرین،قابل حل در آب و الكل و شامل ماده‌اى شبیه‌ enizihrrycylg (مادهء عامل ریشهء شیرین‌بیان)است.خمیر آن را براى تسكین درد گوش یا صورت به‌كار مى‌برند و از صمغ ترشح‌شدهء آن براى صاف كردن صورت استفاده مى‌نمایند.

 ٣ .در مدارك و كتب فرانسوى دربارهء صمغ گیاهى به نام‌ allococraS چنین‌مى‌نویسند:

ساركوكولا صمغ درختچه‌اى است كه به فرانسوى و انگلیسى‌ allococraS گفته‌مى‌شود.درختچهء آن را به فرانسوى‌ reillococraS و به انگلیسى‌ tnalp allococraS نامند.نام علمى آن‌ allococras aneaP مى‌باشد.درختچه‌اى است كوتاه به بلندى‌ ١ - ٠ / ٩  متر.برگهاى آن كامل و خیلى زیاد و كوچك است.از آن یك صمغ رزینى‌گرفته مى‌شود به نام ساركوكول كه نرم است و براى التیام زخمها و رویانیدن گوشت نودر موارد جراحتها و زخمها مفید است و در پانسمان به كار مى‌رود.

 ۴ .شلیمر گیاه‌ atanorcum aeaneP را گیاه مولد صمغ انزروت ذكر كرده و اضافه‌مى‌كند كه به فارسى آن را انزروت،كنجیده،كحول كرمانى،كحول فارسى مى‌نامند وعلاوه بر مصارف ذكرشده شلیمر اضافه كرده است:

در ایران سابقا مرسوم بوده كه براى چاق كردن اشخاص لاغر به كار مى‌رفته است،به این ترتیب كه در حدود  ٢٠  گرم انزروت را با  ٢۴  گرم گاودارو(سنگ كیسه‌صفراى گاو نر كه به فرانسوى‌ fueob ed eriailib luclaC گفته مى‌شود)و در حدود40 گرم از قسمت گوشت سفید نارگیل مخلوط كرده و آن را به 4 قسمت نموده و هرقسمت را یك روز مى‌خورده‌اند.

 ۵ .در صیدنه آمده است كه انزروت صمغ درختى است در نواحى توران ازسرزمین فرس و در كوههاى بین كرمان و مكران مى‌روید.

 ۶ .ماسرجویه گوید صمغ درختى است كه شبیه كندر است و دو نوع است یكى‌سپید كه معمولا شبها از تنهء درخت خارج مى‌شود و اگر روز بیرون آید و آفتاب بر اوبتابد كمى زردرنگ مى‌شود.طعم آن كمى تلخ و تند است.نوع دیگر آن سرخ‌رنگ‌است.


برچسب ها: خواص انزروت ، چسبندگی پلک ، درد گوش ، درد مفاصل ، چاق شدن ، درمان لاغری ، چشم ،
 
آپلود عکس


script language=