تبلیغات
مجربات طب سنتی - اشنه‌

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

مجربات طب سنتی - اشنه‌

مجرب ترین نسخه های طب سنتی،خواص گیاهان دارویی،دانلود فیلم و صوت آموزش طب سنتی،اخبارومقالات

به کانال تلگرام مجربات طب سنتی با 110 هزار عضو بپیوندید
@Tebesonati391
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
تبلیغات

تبلیغات

امکاناتمعرفی سایت به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by ParsTools

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید لطفا برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید با تشکر
آپلود عکس
موضوع: خواص گیاهان دارویی | نویسنده: seyed
اشنه‌
از خزه‌ها مى‌باشد.در كتب طب سنتى و در بازار با نامهاى عربى«اشنه»،«مسلك القرود»،«شیبة العجوز»و«شیب العجوز»آمده است.به فارسى«آلك»،«دو آله»و«دو آلك»گفته مى‌شود.به فرانسوى‌ noyrB گویند كه نوعى‌ nehciL است‌و چون معطر مى‌باشد آن را etnarefirodo essuoM نیز مى‌نامند و به انگلیسى‌ ssom eerT گفته مى‌شود.گیاهى است از خانوادهء خزه‌ها eaecayrB ،چند گونه ازآن در ایران مى‌روید كه نام علمى آنها عبارت‌اند از:
 ١ . .wdeH muetnegra muyrB روى صخره‌ها مى‌روید.
 ٢ . .wdeH muecitipseac muyrB روى چوبهاى پوسیده مى‌روید.
 ٣ . erallipac muyrB روى خاك مى‌روید.
 ۴ . mutahrric muyrB روى صخره‌ها مى‌روید.
گونه‌هاى فوق را yerF.W و renhsruK.H در جنگل گلستان شمال ایران دیده‌است.گونه‌هاى دیگرى نیز در شمال ایران روى درختان وجود دارد[نامهاى علمى ازدكتر موسى ایرانشهر گیاه‌شناس ایرانى‌].


مشخصات


اشنه خزه‌اى است كه بر درخت صنوبر و بلوط و گردو و درختان دیگرى‌مى‌روید،از nehciL ها مى‌باشد.به رنگهاى سیاه و سفید.در«اغراض»آمده است‌سفیدرنگ آن مرغوب است و سیاه آن خوب نیست.

خزه‌هایى كه به درخت بلوط و گردو مى‌پیچند و مى‌چسبند معطر و خوشبومى‌باشند كه در شمال ایران آن را آلك یا دوالك نامند.در«عرایس الجواهر»آمده‌است كه اشنه از عطرهاى بسیار مورد توجه و از اجزاى عنبر خوشبو مى‌باشد.شكل‌ظاهرى آن مانند ریسمانهاى باریك و پهن است كه به هم پیچیده و بافته شده و به‌شاخه‌هاى درخت بلوط و گردو و سایر درختان مى‌پیچد.مرغوبترین آن،آن است كه‌هر دو روى آن سفید و معطر باشد.

تركیبات شیمیایى‌

از نظر تركیبات شیمیایى در آن مادهء لیكنین وجود دارد كه از نشاسته‌هاست ومصرف غذایى دارد.

خواص-كاربرد

اشنه از نظر طبیعت طبق رأى حكماى طب سنتى معتدل است.شیخ الرئیس‌ابو على سینا آن را در عین اعتدال قابض مى‌داند،ولى عده‌اى دیگر از حكما آن را سردو خشك مى‌دانند،خصوصا اشنه‌اى كه روى شاخه‌هاى درخت بلوط زندگى مى‌كند،سرد و خشك است.

از نظر خواص معتقدند كه قابض و محلل و ملین و معطر و خوشبو است.مقوى‌قلب مى‌باشد.خوردن دم‌كردهء آن روح‌افزا و مفرح و براى خفقان،صرع،تقویت‌معده،رفع دل‌آشفتگى،قى،خرد كردن سنگ مثانه و درد كبد نافع است.معده راخوشبو مى‌نماید.اگر در سركه خیسانده شود و از خیس‌كردهء آن بخورند قابض وبخصوص در اطفال خواب‌آور است و براى رفع نفخ و خنثى كردن زهر گزندگان‌سمى مفید است.
بخور آن براى رفع سردرد و صرع و تكرار گرفتن بخور آن و استفاده از دود آن‌در بینى براى سكته،صرع،اختناق رحم و نشستن در دم‌كردهء آن براى تسكین دردها،تحلیل ورمهاى گرم،درد رحم و آوردن عادت ماهیانه مفید است.ریختن قطره‌اى ازآب خیس‌كردهء آن كه از بلوط باشد براى تسكین حرارت چشم مفید است و پاشیدن‌گرد آن براى رفع بدبویى زیر بغل و رویانیدن گوشت بر جراحت نافع مى‌باشد.

اشنه براى روده‌ها مضر است و از این نظر باید با انیسون خورده شود مقدارخوراك آن تا  ١٢  گرم است.

حكیم میر عبد الحمید در حاشیه‌اى بر تحفه حكیم مؤمن اظهار نظر كرده است كه‌به لغت فرانسوى نوعى از اشنه را suerobra sucsuM نامند كه به معناى مشك‌درختى است.

نوعى از آن را كه به شاخه‌هاى مرجان و استخوانهاى ماهى و روییدنى‌هاى زیرآب دریا مى‌پیچد به نام‌ eniram sucsuM مى‌خوانند كه طبق نظر ایشان از سایر انواع‌اشنه‌ها سردتر است و ضماد آن براى سوختگى اعضا بسیار مفید مى‌باشد.
توضیح:كلمه‌اى با املا enoyrB نیز در فرانسه هست كه با اشنه كه‌ noyrB نوشته‌مى‌شود نباید اشتباه شود. enoyrB گیاهى است سمى از خانوادهء خیار eaecatibrucuC كه تلخ و مسهل است،نظیر هندوانه ابوجهل و اصولا ارتباطى با noyrB كه نوعى خزه‌است،ندارد و با نام فاشرا شرح آن جداگانه در جلد پنجم این كتاب خواهد آمد.

منبع: معارف گیاهی 3


برچسب ها: خواص اشنه ، دوالک ، مقوی قلب ، دل آشفتگی ، اختناق رحم ، تسكین دردها ، رویانیدن گوشت بر جراحت ،
 
آپلود عکس


script language=